„Mur dronów” ma bronić krajów NATO przed rosyjskimi atakami

Sześć krajów NATO planuje umieszczenie tysięcy dronów wzdłuż swoich wschodnich granic. Ma to być nowoczesny system wczesnego ostrzegania i ochrony terytorium sojuszu przed atakami ze strony Rosji.

Publikacja: 26.04.2025 16:08

Drony to niezwykle skuteczna broń, czego dowiodły walki w Ukrainie. Kraje NATO szykują wielki system

Drony to niezwykle skuteczna broń, czego dowiodły walki w Ukrainie. Kraje NATO szykują wielki system antydronowy

Foto: Adobe Stock

Projekt „Drone Wall" zakłada stworzenie ciągłej warstwy bezzałogowych systemów powietrznych rozciągającej się od Norwegii do Polski i wykorzystującej najnowocześniejszą technologię do obrony przed atakami. Ma służyć jako sieć wczesnego ostrzegania i rozpoznania wzdłuż wschodniej flanki NATO, szczególnie na granicach z Rosją.

Co zakłada projekt „Mur dronów”?

Pomysł na stworzenie „Muru dronów”, który miałby chronić kraje NATO, powstał w maju zeszłego roku. W projekt zaangażowanych jest sześć państw graniczących z Rosją - są to Norwegia, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska ale zaangażowane są również Niemcy. W Polsce „Mur dronów" zostanie prawdopodobnie zintegrowany z systemem obrony „Tarcza Wschód".

Według niemieckich mediów nad projektem pracuje kilka europejskich firm zbrojeniowych i nabiera już kształtów. Prace w Polsce już się rozpoczęły. Plan obejmuje tu 700 kilometrów infrastruktury nadzorującej.

Czytaj więcej

Chiny wyprzedziły USA w dronach? Duże zmiany w technologii stealth

Projekt „Drone Wall” ma chronić terytorium sojuszu oraz wzmocnić obronę Europy przed niekonwencjonalnymi działaniami Rosji, takimi jak wtargnięcia dronów, zagłuszanie GPS i prowokacje transgraniczne. - To nie będzie symboliczny mur. To prawdziwy mur — powiedział Martin Karkour, dyrektor ds. sprzedaży w niemieckiej firmie Quantum Systems, jednej z głównych firm zaangażowanych w projekt. - Technologia jest gotowa. Teraz potrzebujemy koordynacji politycznej na szczeblu UE lub NATO – dodał w rozmowie z portalem interestingengineering.com.

„Ściana dronów” ma opierać się na warstwowym systemie dronów rozpoznawczych zasilanych sztuczną inteligencją, a także czujników naziemnych, mobilnych platform przeciwdronowych i nadzoru satelitarnego. Celem jest wykrywanie i niwelowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym, dostarczając NATO szybszych i dokładniejszych informacji wywiadowczych na najbardziej narażonych granicach.

Jakie firmy są zaangażowane w system ochrony granic przed Rosją?

W budowę muru zaangażowany jest także estoński sektor obronny, koordynowany przez Estoński Klaster Przemysłu Obronnego, który wnosi do projektu kilka ważnych technologii. Jedna z firm, DefSecIntel Solutions, opracowała system obrony przed dronami o nazwie Erishield, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i zintegrowane czujniki do śledzenia i neutralizowania nadlatujących dronów. Minister spraw wewnętrznych Litwy, Agnė Bilotaitė, określiła „Mur Dronów” jako nowy rodzaj obrony granicznej. - To pozwoli nam chronić się przed prowokacjami ze strony nieprzyjaznych krajów - powiedziała minister agencji informacyjnej Baltic News Service.

Czytaj więcej

Powstał system nawigacji odporny na zakłócenia i dokładniejszy od GPS

Mari Rantanen, minister spraw wewnętrznych Finlandii, powiedziała z kolei publicznemu nadawcy Yle w zeszłym roku, że plan budowy muru dronów „z czasem ulegnie udoskonaleniu” i może pomóc w obronie 1340-kilometrowej granicy tego kraju z Rosją.

- Ściana dronów mogłaby powstać w ciągu roku. Potrzebne są również systemy rozpoznawcze, satelity i prawdopodobnie drony rozpoznawcze – powiedział w marcu tego roku agencji DPA Gundbert Scherf, współzałożyciel i współdyrektor generalny monachijskiej firmy Helsing.

Scherf uważa, że cała koncepcja współczesnej obrony wymaga najpierw gruntownego przemyślenia. - W tej chwili debata wciąż przypomina czas zimnej wojny. Liczymy czołgi, samoloty i okręty po drugiej stronie i sprawdzamy czy możemy jakoś zbliżyć się do parytetu za pomocą dużych pieniędzy. I myślę, że to jest niewłaściwe myślenie – powiedział dyrektor firmy, która specjalizuje się w stosowaniu sztucznej inteligencji (AI) w przemyśle obronnym.

Projekt „Drone Wall" zakłada stworzenie ciągłej warstwy bezzałogowych systemów powietrznych rozciągającej się od Norwegii do Polski i wykorzystującej najnowocześniejszą technologię do obrony przed atakami. Ma służyć jako sieć wczesnego ostrzegania i rozpoznania wzdłuż wschodniej flanki NATO, szczególnie na granicach z Rosją.

Co zakłada projekt „Mur dronów”?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Maszyny zyskają kolejny zmysł. To rewolucja w robotyce
Technologie
Koniec z fałszywymi uśmiechami. Teraz będzie już można łatwo poznać prawdziwe uczucia
Technologie
Stworzyli kontrowersyjne rozwiązanie. Po cichu pomaga na egzaminie i w rozmowie o pracę
Technologie
To może być wielkie zagrożenie dla świata i Kościoła. Co zrobi następca Franciszka?
Technologie
Między elastycznością a bezpieczeństwem