Więcej spamu przed wakacjami

W czerwcu odsetek spamu w ruchu e-mail zwiększył się o 1,4 punktu procentowego w porównaniu z majem i wynosił średnio 71,1 proc. Szkodliwe załączniki zostały zidentyfikowane w 1,8 proc. wszystkich wiadomości e-mail na całym świecie – wynika z badań Kaspersky Lab.

Spamerzy szczególnie chętnie wykorzystywali m.in. nazwisko Steve’a Jobsa, założyciela firmy Apple. Nagłówek niechcianej wiadomości zachęcał odbiorcę do poznania sekretu sukcesu tego znanego biznesmena, a jej treść zawierała reklamę darmowych szkoleń. Ich organizatorzy obiecywali, że w ciągu zaledwie 1,5 godziny nauczą każdego, jak zmienić swoje hobby w dochodowy biznes. Steve Jobs posłużył jako wabik mający przyciągnąć uwagę odbiorców.

W czerwcu ponad 40 proc. globalnego spamu pochodziła z Chin (24 proc.) oraz USA (17 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się Korea Południowa, która odpowiadała za 14 proc. całego rozprzestrzenianego spamu. Polska w tym niechlubnym rankingu znalazła się na 16. pozycji (0,9 proc.).

Jak podkreśla Kaspersky Lab w czerwcu znacznie zwiększyła się liczba ataków na systemy e-mail i komunikatory internetowe, ponieważ latem rośnie liczba użytkowników poczty elektronicznej i takich programów jak ICQ, Jabber czy Skype. Istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu konta na czarnym rynku, co zachęca phisherów do przechwytywania danych dotyczących logowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Biznes opanowała atmosfera strachu

Aż 75 proc. firm nie wierzy w skuteczność własnych zabezpieczeń IT. Co więcej, w ...

Portal Airbnb walczy o fanów lalki Barbie

Spełnia się marzenie każdej miłośniczki Barbie. Portal Airbnb oferuje nocleg w prawdziwym domku dla ...

Założyciel Twittera przenosi się do Afryki. Kuszą go kryptowaluty

Jack Dorsey poinformował, że chce zamieszkać w Afryce. W 2020 r. zamierza przenieść się ...

Amazon i Alibaba ścigają się na nowinki. Niektóre zdumiewają

Chiny i USA to nie tyko największe i szybko rosnące rynki, ale również centrale ...

Zalando na celowniku Alibaby?

Chiński gigant ma do wydania aż 15 mld euro na globalna ekspansję, interesuje się ...

Chińczycy na giełdzie tracą rozum. Musiała pomóc sztuczna inteligencja

Traderzy posługujący się modelami komputerowymi próbują rozszyfrować zachowania armii chińskich inwestorów indywidualnych. Ci na ...