– Uzyskaliśmy zielone światło dla tego projektu z Komisji Europejskiej. Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć finansowanych ze środków europejskich w naszym kraju. Inwestycja ta zmieni rzeczywistość telekomunikacyjną na obszarze pięciu regionów Polski wschodniej – powiedział Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego na dzisiejszej konferencji prasowej, na której MRR poinformował o notyfikacji projektu budowy szerokopasmowej sieci w pięciu województwach Polski Wschodniej.Budowa sieci ma być zakończona w grudniu 2014 r. Na przełomie 2014 i 2015 roku spodziewane są pierwsze przyłączenia do sieci.

Budowa tej sieci, to obecnie największy i najdroższy projekt telekomunikacyjny dotowany przez Unię Europejską. Jego wartość to 1,45 mld zł, w tym 1 mld zł, to wkład unijny. Jak wskazują urzędnicy z resortu rozwoju regionalnego żaden z krajów Unii Europejskiej nie zrealizował jeszcze przedsięwzięcia o podobnej skali choć np. Katalonia budowała sieć regionalną, a w Irlandii realizowano podobne przedsięwzięcie ponadregionalne, ale znacznie mniejsze.

– To pierwsza w Polsce notyfikacja na projekt tego typu – podkreśla Bieńkowska, dodając, że ustalenie wszystkich szczegółów inwestycji i zasad jej finansowania, to żmudny i długotrwały proces, ale na pozyskaniu unijnej zgody przez resort rozwoju regionalnego skorzystają też inne polskie regiony, które będą budować regionalne sieci internetowe. Na etapie uzgodnień roboczych (tzw. prenotyfikacji) swych inwestycji są obecnie Dolnośląskie, Mazowieckie i Wielkopolska.

Teraz główny ciężar realizacji inwestycji Polski Wschodniej spoczywa na marszałkach pięciu wschodnich regionów. – Główna odpowiedzialność przechodzi z resortu rozwoju na samorządy województw zaangażowane w inwestycję – podkreśla Bieńkowska wskazując, że fizyczna budowa sieci leży w gestii marszałków. To oni ogłoszą przetargi na jej wykonawców.