ARP chce silniejszych zabezpieczeń od Hawe

W opublikowanym dziś komunikacie największy wierzyciel światłowodowej grupy Hawe – Agencja Rozwoju Przemysłu – podtrzymała chęć podpisania umowy restrukturyzacyjnej jej zadłużenia, ale domaga się silniejszego zabezpieczenia spłaty 80 mln zł. Chce przewłaszczenia na zabezpieczenie udziałów Hawe Telekom.

„Agencja Rozwoju Przemysłu nadal deklaruje gotowość przystąpienia do umowy restrukturyzacyjnej jednak pod warunkiem wzmocnienia proponowanych zabezpieczeń. Dotychczas wymagany zastaw rejestrowy na udziałach Hawe Telekom powinien zostać zastąpiony przewłaszczeniem na zabezpieczenie tych udziałów. Wpływ na takie stanowisko ARP mają z jednej strony nieuzasadnione działania dotyczące aktywów Grupy podjęte w ostatnim czasie przez zarządzających GK HAWE naruszające dotychczasowe ustalenia, z drugiej strony brak pewności utrzymania stabilności akcjonariatu Hawe” – podała ARP.

Agencja podkreśla, że odkąd grupa Hawe zaczęła mieć kłopoty finansowe, ARP zajmowała konstruktywne stanowisko. „W końcu ubiegłego roku ARP przesunęła termin spłaty części pożyczki. Przez ostatnie kilka miesięcy uczestniczyła w wypracowaniu rozwiązań, które ustabilizowałyby sytuację finansową Hawe, a w konsekwencji przełożyłoby się na odzyskanie zaangażowanych środków przez wierzycieli. Z inicjatywy ARP odbyło się wiele spotkań, w których brały udział wszystkie zainteresowane strony – spółki z GK Hawe i pozostali wierzyciele. ARP była sygnatariuszem porozumienia standstill, Term sheetu i ramowej umowy restrukturyzacyjnej” – czytamy.

Według ARP, szansą na ustabilizowanie sytuacji Grupy Hawe miało być porozumienie z wierzycielami z 30 października br. Wówczas ARP, Alior Bank oraz spółki z Grupy Hawe podpisały umowę ramową w sprawie warunków restrukturyzacji zadłużenia Hawe i Hawe Telekom. Aby jednak doszło do zawarcia umowy restrukturyzacyjnej wierzyciele postawili warunki. Nie zostały one spełnione przez Grupę Hawe w wyznaczonym terminie, czyli do 1 grudnia br.

„Natomiast 5 grudnia br. spółki z GK Hawe, łamiąc wcześniejsze ustalenia i nie informując wierzycieli dokonały transakcji, która istotnie zmieniła okoliczności ważne dla zawarcia docelowej umowy restrukturyzacyjnej. Działania te wzbudziły wątpliwości wszystkich wierzycieli i w połączeniu z niepewnością, co do stabilności akcjonariatu Hawe doprowadziły do sytuacji, w której ARP jest zmuszona zażądać mocniejszych zabezpieczeń. Wiąże się to z obowiązkiem zapewnienia większego bezpieczeństwa środków publicznych zaangażowanych w GK Hawe” – czytamy w oświadczeniu.

Nie wiemy na razie, co o nowym żądaniu ARP sądzi zarząd Hawe i Mediatela, a co pozostali wierzyciele.

Notowania akcji Hawe spada o 4 proc. do 48 groszy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bezpłatny internet dla szkół

„100 Mega na 100-lecie odzyskania niepodległości” – to hasło programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Ponad ...

Jubileusz mobilnej rewolucji Apple’a i standardu wi-fi

Dwie dekady temu koncern 
z logo nadgryzionego jabłka wszedł na rynek przenośnych komputerów. I ...

Hakerzy atakują, pracownicy IT tracą pracę

Po atakach cyberprzestępców z zeszłego miesiąca na Florydzie, zwolniono menadżera działu IT w urzędzie ...

Dzień bezpiecznego internetu. Rozmowa z Michałem Wroczyńskim z Samurai Labs

Czas, aby technologie, które stworzyły problem przemocy online, odegrały kluczową rolę w powstrzymaniu tej ...

Nie tylko Keanu Reeves w polskim Cyberpunku. Aktorzy idą do gier

Keanu Reeves nie tylko wystąpił na scenie targów E3, ale też trafił do gry ...

Włośnica jest dalej poważnym problemem

W Instytucie Parazytologii im. Witolda Stefańskiego PAN w Warszawie trwają badania nad projektem finansowanym ...