Zbliża się koniec SMS-ów od wróżki

Adobe Stock

Od 1 listopada Orange Polska nie będzie można zamówić płatnych przychodzących SMS i MMS specjalnych – podał operator na korporacyjnym blogu. Liczba użytkowników SMS i MMS specjalnych malała z roku na rok. Zdarzały się także przypadki nadużyć.

Chodzi o wiadomości, które uruchamiały subskrypcję cyklicznie wysyłanych wiadomości o podwyższonej opłacie (tzw. SMS Premium Rate), np. z poradą wróżki, horoskopem, prognozą pogody, wynikami totolotka, programem telewizyjnym czy wynikami rozgrywek sportowych.

Użytkownicy mogli zamówić także przysłowia, cytaty, pozytywne myśli, wiersze, właściwości drzew i kamieni szlachetnych, dowcipy, sennik, psychoporady, diety, ciekawostki, plotki i… memy.

„Liczba użytkowników SMS i MMS specjalnych malała z roku na rok. Zdarzały się także przypadki nadużyć, co spowodowało m.in. nowelizację przepisów prawa telekomunikacyjnego regulujących te kwestie” – podaje operator.

Chodzi o to, że ze względu na sposób działania dostawców treści użytkownicy często nieświadomie zamawiają subskrypcję. Ma to miejsce do tej pory. Ofiarami padają m.in. starsze osoby, nie potrafiące poradzić sobie z napływem niechcianych wiadomości.

Orange informuje, że klienci, którzy zamówili takie usługi wcześniej, będą mogli z nich korzystać do czasu aż sami z nich zrezygnują lub dostawca zaprzestanie ich świadczenia.

Decyzja operatora ma najprawdopodobniej również związek z nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego, która wprowadziła nowe przepisy dotyczące segmentu SMS-ów Premium Rate.

Pojawił się obowiązek uzyskania zgody na świadczenie usług, blokady z góry (jeśli abonent wybierze próg zero złotych na wiadomości tego typu), czy tzw. próg domyślny 35 zł (jeśli nie wybierze żadnego progu), po przekroczeniu którego operator musi poinformować o tym fakcie abonenta i automatycznie blokuje połączenia.

Ustawa zobowiązała dostawcę tego rodzaju usług do zamieszczania informacji o nich na rachunku telefonicznym, uporządkowała rejestr usług premium prowadzony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej poprzez wprowadzenie dodatkowych obowiązków dostawców usług.

Operator zaś ma obowiązek blokowania usług niewpisanych do rejestru, co wymusza na podmiotach zamierzających oferować tego rodzaju usługi, wpisywanie się i dbanie o aktualność danych w rejestrze.

Prezes UKE będzie może w drodze decyzji nakazać: operatorowi zablokowanie dostępu do numeru lub pobierania opłat za usługi Premium; nakazać podmiotowi realizującemu dodatkowe świadczenie – zaprzestanie świadczenia usługi; a usługodawcy (np. portalowi społecznościowemu) – usunięcie informacji promocyjnych lub reklamowych usług Premium. UKE będzie mógł też nałożyć kary za nieblokowanie usług premium niewpisanych do jego rejestru.

Według szacunków ekspertów rynek usług Premium Rate wart był wcześniej około 1 mld zł rocznie. Suma ta obejmuje jednak najprawdopodobniej nie tylko subskrypcje cyklicznie napływających wiadomości, ale też płatności za usługi innego typu.

Wcześniej płatne subskrypcje wyłączył Play, zaś T-Mobile rozważa taki ruch.

wsp. ziu

Mogą Ci się również spodobać

Duża polska firma IT przejmuje w Niemczech

Sevenval to trzecia firma przyłączona do globalnej platformy usług budowanej na bazie IT Kontrakt. ...

Unijny superkomputer nie dla Polski

Komisja Europejska ogłosiła osiem ośrodków, do których trafią światowej klasy superkomputery. Na unijnej liście ...

Taksówkarze mają dość Ubera. Będzie potężny protest

Resort infrastruktury przygotował siódmą już wersję projektu ustawy dotyczącej Ubera. Nie zadowala ona ani ...

Polacy stworzyli najsilniejszy na świecie środek przeciwbólowy

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Działa 5 tys. ...

Czas inteligentnych pistoletów. W Ameryce to rewolucja

Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przedstawił pomysł na wykorzystanie danych biometrycznych przy sprzedaży ...

Tencent: Dzieci będą mogły grać tylko przez godzinę dziennie

Chiński gigant technologiczny Tencent wprowadza limit godzin, jakie najmłodsi gracze będą mogły spędzić na ...