Prognozy IDC: w Polsce wydatki na usługi w chmurze sięgną w tym roku około 411 mln dol.

Publikacja: 10.10.2019 15:20

O 26,6 proc. do 352,5 mln dol. wzrosły w 2018 roku wydatki administracji publicznej, przedsiębiorstw i osób prywatnych na usług świadczone przy pomocy tzw. chmury obliczeniowej – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC.

Tym samym, jak podkreślają autorzy dorocznego raportu, w minionym roku usługi w chmurze stanowiły jeden z najbardziej dynamicznych obszarów polskiego rynku informatycznego, rosnąc kilkakrotnie szybciej niż tradycyjne obszary.

Z raportu wynika także, że polski rynek usług w chmurze jest w dalszym ciągu zdominowany przez tzw. chmurę publiczną, czyli usługi oferowane z wykorzystaniem publicznej sieci internetu i dostępne dla każdego.

Stanowiła ona  91,9 proc. całego rynku usług w chmurze po tym jak wydatki na publiczne usługi w chmurze wzrosły o 27,3 proc. do 299,15 mln dol..

W rynku chmury publicznej największy udział w 2018 r. miała kategoria oprogramowanie jako usługa (SaaS) – 64,8 proc., następnie infrastruktura jako usługa (IaaS) – 22,5 proc., a jako trzecia była platforma jako usługa (PaaS) – 12,7 proc..

– Hybrydyzacja technologii informatycznych wykorzystywanych przez klientów będzie kontynuowana, a strategie multi-cloud będą odgrywać coraz większą rolę. Popyt na złożone, ale elastyczne środowiska IT będzie rósł. Do tego wszystkiego przyczynią się edge comupting, mikrousługi i funkcje bezserwerowe . Klienci będą potrzebowali stałego doradztwa i pomocy w rozwijaniu i utrzymywaniu złożonych środowisk, na które składają się tradycyjne rozwiązania lokalowe, usługi zlecane przez firmy zewnętrzne oraz usługi w chmurze. Dostawcy będą musieli utrzymywać zespoły ekspertów lub budować silne sieci partnerskie, aby oferować takie usługi  – uważa Ewa Zborowska, analityk IDC.

Największy udział w rynku polskiej chmury mają międzynarodowe korporacje, takie jak Microsoft, AWS i Google. Jak przekonuje IDC, to globalny trend.  Prognozy mówią, że w najbliższych latach, udział 3-4 gigantów przekroczy 50 proc. wartości całego rynku chmury publicznej.

– Dla pozostałych graczy oznacza to konieczność bardziej zaciętej walki o klientów lub potrzebę znalezienia niszowej, wyjątkowej oferty, która nie będzie konkurować z ofertą największych dostawców. Druga droga, choć bardzo kusząca, wiąże się jednak z dużym wysiłkiem i ryzykiem  – uważa Ewa Zborowska.

Najchętniej po usługi w chmurze sięgają firmy produkcyjne, handel detaliczny i hurtowy, czy telekomunikacja oraz media – wynika z danych IDC.

IDC ostrożnie prognozuje, że w tym roku wydatki na publiczne i prywatne usługi w chmurze w Polsce wzrosną o 16,8 proc. (czyli do około 411 mln dol.), a do 2023 r. będą rosły średnio co roku o 15,7 proc..

„Rynek będzie nadal zdominowany przez rozwiązania SaaS. Oferta PaaS będzie stopniowo zwiększać swój udział kosztem rynku IaaS. Niemniej jednak, IaaS pozostanie drugim co do wielkości rynkiem chmur w okresie objętym prognozą” – uważają eksperci IDC.

IDC spodziewa się, że ciągły rozwój rynku usług dostępnych w chmurze będzie przyczyniał się do dalszego zainteresowania usługami doradztwa i pomocy ze strony dostawców i ich partnerów.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10