Bitwa o 5G rozpoczęta. Prezes UKE ogłosił start aukcji częstotliwości

Bloomberg

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął dziś po południu pierwszą w Polsce aukcję częstotliwości dla sieci komórkowych 5G.

– Wracam do biura i naciskam enter – zapowiedział dziś rano na antenie Rzeczpospolita TV Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Najwyraźniej zrobił to, co powiedział. UKE ogłosił właśnie start pierwszej w kraju akcji częstotliwości dla sieci nowej generacji 5G.

Mimo dwukrotnych konsultacji, UKE praktycznie nie zmienił zasad aukcji, które zaproponował jeszcze w ubiegłym roku. Oferuje cztery bloki pasma 3,4-3,8 GHz po 80 megaherców każdy. Jedna grupa kapitałowa, której spółki mają już częstotliwości komórkowe, zainwestowały w sumie lub osobno 1 mld zł w infrastrukturę telekomunikacyjną, może starać się o jeden blok. Cena minimalna każdego z bloku to 450 mln zł. Rezerwacje częstotliwości będą ważne do 30 czerwca 2035 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Za chwilę aukcja 5G. UKE prognozuje prawie 2 mld zł wpływów

„Warunki aukcji pozwalają uzyskać wystarczająco duży, ciągły blok widma na potrzeby świadczenia nowoczesnych bezprzewodowych usług szerokopasmowych” – podał UKE.

Zwycięzcy aukcji będą musieli uruchomić po 700 stacji bazowych 5G wykorzystujących przydzielone częstotliwości do końca 2025 r.

Pierwsza faza aukcji polega na złożeniu wstępnych ofert przez zainteresowane udziałem w licytacji telekomy. Termin na ich złożenie wyznaczono na 23 kwietnia do godziny 15-ej w kancelarii głównej UKE za pokwitowaniem. Po zbadaniu prawidłodowości ofert, UKE na ich podstawie zdecyduje o dopuszczeniu firm do drugiego etapu. Przed właściwą licytacją operatorów czeka także aukcja próbna.

Cena minimalna każdego z bloku to 450 mln zł. Rezerwacje częstotliwości będą ważne do 30 czerwca 2035 roku

Opłata za dokumentację aukcyjną, którą może nabyć każdy to 20 tys. zł. Wadium ustalono na 182 mln zł. Uczestnicy II rundy aukcji będą zobowiązani także do wniesienia depozytu. Jego niewniesienie powoduje dyskwalifikację.

Minister Cyfryzacji zobowiązał prezesa UKE do zakończenia aukcji do końca czerwca br. Decyzje rezerwacyjne powinni otrzymać do końca sierpnia.

CZYTAJ TAKŻE: To będzie rok aukcji 5G i podwyżek cen

Zgodnie z celami stawianymi przez Komisję Europejską komercyjna sieć 5G powinna działać w co najmniej jednym dużym mieście każdego kraju członkowskiego w końcu 2020 r. W grudniu 2025 r. kraje mają zapewnić dostęp do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich.

Według prognoz UKE, wpływy z aukcji mogą wynieść nieznacznie więcej niż wynosi suma cen wywoławczych: nieco ponad 1,9 mld zł. Biura maklerskie wyceniające akcje telekomów spodziewały się, że operatorzy wydadzą na pasmo 3,6 GHz w sumie nawet 4,1 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski Booksy chce być gigantem jak Uber i Airbnb

Booksy, firma umawiająca m.in. wizyty u fryzjerów i kosmetyczek, to jeden z pięciu najszybciej ...

Apple ma wielki apetyt na 5G

Producent iPhone’ów szykuje się do akwizycji w segmencie modemów 5G. W ten sposób uniezależni ...

Serwisy Facebooka notują gwałtowny wzrost ruchu. Hitem połączenia grupowe

W krajach, w których obywatelom nakazano pozostanie w domach, gwałtownie rośnie zainteresowanie serwisami społecznościowymi ...

Chińska sztuczna inteligencja walczy z koronawirusem

Giganci technologiczni Baidu i Alibaba stworzyli narzędzie AI do sekwencjonowania genów, aby pomóc naukowcom ...

Autobus i hulajnoga połączone w jednej aplikacji

Startup Vooom uruchomi w Warszawie usługę, która ma zintegrować różne formy transportu, w tym ...

Trump zadał cios Huawei, Chiny grożą odwetem

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, które ma chronić amerykańskie sieci telekomunikacyjne przed „zagranicznym zagrożeniem”. ...