Francuzi chcą przejąć sieć komórkową Play. Akcje wystrzeliły

Fotorzepa/Marta Bogacz

Francuska grupa telekomunikacyjna Iliad chce przejąć sieć komórkową Play. Porozumiała się z głównymi akcjonariuszami i oferuje 39 zł za walor giełdowym inwestorom. Akcje polskiego operatora wzrosły rano o ok. 37 proc.

39 zł za akcję zaproponowała dziś rano w wezwaniu na 100 proc. akcji Play Communications francuska grupa Iliad. To oznacza, że cała firma została wyceniona na prawie 10 mld zł.

Ta oferta stanowi istotną – 39-proc. premię wobec kursu papierów z zamknięcia w piątek, gdy papiery drożały po silnych spadkach trwających wcześniej miesiąc i ostatecznie płacono za papier nieco ponad 28 zł.

Jak podkreślono w wezwaniu, oferta odpowiada także 45-proc. premii wobec średniego kursu akcji Playa na GPW ważonego wolumenem obrotu za ostatni tydzień poprzedzający wezwanie oraz 33-proc. premię wobec średniego kursu akcji ważonego wolumenem obrotu za ostatni miesiąc poprzedzający wezwanie.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Playa: Bycie w zasięgu jak dostęp do wody

W komunikacie prasowym na temat wezwania napisano także, że proponowana cena jest historycznie najwyższą oferowaną za akcje Play Communications i zapewnia akcjonariuszom możliwość realizacji zysku z całej inwestycji po korzystnej cenie.

Iliad podpisał już wiążącą umowę z Kenbourne Invest (należy do funduszu Novator) i Tollerton Investments, czyli głównymi akcjonariuszami Playa. Odkupi od nich papiery odpowiadające 40,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Umowa przewiduje, że inwestorzy sprzedadzą Francuzom papiery niezależnie od tego, czy pojawi się oferta konkurencyjna. Natomiast Iliad nabędzie papiery w wezwaniu niezależnie od tego, ilu inwestorów na nie odpowie. „Umowa ta gwarantuje Iliad większość miejsc w radzie dyrektorów Play Communications” – czytamy.

CZYTAJ TAKŻE: Play kupuje Virgin Mobile Polska. Zachowa brand

W przypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu 95 proc. ogólnej liczby akcji Playa, Iliad nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji od pozostałych akcjonariuszy i zdjęcia telekomu z warszawskiej giełdy.

Warunkiem nabycia akcji w wezwaniu jest wydanie przez Komisję Europejską decyzji o niewyrażaniu sprzeciwu wobec transakcji. Podmiotami pośredniczącymi w wezwaniu i doradcami finansowymi są Société Générale oraz Santander Bank Polska.

– Iliad od lat konsekwentnie realizuje strategię dynamicznego rozwoju opierającą się na dostarczaniu innowacyjnych usług telekomunikacyjnych po jak najkorzystniejszej cenie. Nasza filozofia jest bardzo podobna do filozofii wyznawanej przez Play Communications. Zarówno my, jak i Play Communications zrewolucjonizowaliśmy rynki, na których działamy a także wypracowaliśmy podobną kulturę wzrostu i sprawnego działania. Dzięki połączeniu doświadczeń zespołów Play Communications i Iliad będziemy mogli wzmocnić nasze fundamenty i kontynuować dalszy rozwój. Razem staniemy się szóstym co do wielkości operatorem telefonii komórkowej pod względem liczby abonentów w Europie – powiedział  cytowany w komunikacie Thomas Reynaud, prezes Grupy Iliad.

– Jednocześnie musimy pamiętać, że ciągły rozwój wymaga znacznych inwestycji. Zaawansowane i kapitałochłonne technologie mają kluczowe znaczenie dla utrzymania przewagi konkurencyjnej w naszej branży. Jest to szczególnie ważne w obliczu wyzwań związanych z siecią 5G. Iliad jako inwestor strategiczny zapewni Play Communications niezbędne wsparcie w tej kwestii. Naszym zamiarem jest przyśpieszenie procesu przekształcania Play Communications w znaczącego gracza na rynku usług telefonii konwergentnej – dodał Thomas Reynaud.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lekarze najbardziej narażeni na zarażenie. Naukowcy mają pomysł

Urządzenie wyglądające jak router do wi-fi jest w stanie zdalnie monitorować stan zdrowia chorego ...

Bitcoin poniżej 5 tys. dol. Co spowodowało krach?

W ciągu tygodnia kapitalizacja rynku cyfrowych walut stopniała z 210 mld dol. do 145 ...

Koronawirus miażdży kina. Kto na tym zyskuje

Puste kina, odwołane premiery. Jeden z największych kinowych rynków świata jest w zastoju i ...

Polscy internauci polubili komendy głosowe. Gonimy Amerykę

Wystarczy parę słów – w ten sposób sterować będziemy urządzeniami czy robić zakupy online. ...

Cyberprzestępcy w wakacje nie próżnują

Liczba ataków rośnie 
w tempie dwucyfrowym. Szczególnie łatwo można stać się ofiarą hakerów latem. ...

Giełda utuczyła spółki high-tech, teraz są jej nadzieją

Po czwartkowym debiucie Red Dev Studio na parkiecie jest już notowanych ponad 30 firm ...