Przegląd prasy rpkom.pl – środa 8 sierpnia

Publikacja: 08.08.2018 07:30

Wielki system cyberochrony za niewielkie pieniądze
Część działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w sieci będzie ograniczana limitami wydatków. Eksperci mają wątpliwości, czy będziemy bezpieczni. Podpisana przez prezydenta ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma sprawić, że Polska będzie skutecznej bronić się przed atakami w sieci. Wdraża ona do naszego prawa unijną dyrektywę o cyberbezpieczeństwie NIS (Network and Information Systems Directive).
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1207891,polski-system-cyberbezpieczenstwa.html (dostęp płatny)

Orange w luźniejszym gorsecie regulacji. Kontrahenci pełni obaw

Po decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej telekom będzie mógł podnieść ceny za hurtową odsprzedaż abonamentu telefonii stacjonarnej. Formalnie z uwolnieniem rynku WLR Urząd Komunikacji Elektronicznej czeka jeszcze na stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale w branży już mówi się o podwyżkach stawek. Nazwa WLR pochodzi od hurtowego abonamentu (Whole sale Line Rental), jaki inni operatorzy płacą Orange za dostęp do stacjonarnej sieci telefonicznej, zbudowanej na bazie zasobów dawnej Telekomunikacji Polskiej. Dzięki temu oni z kolei mogą oferować swoim abonentom usługi telefonii stacjonarnej. Ponieważ Orange jest tu jedynym dostawcą, pozostałe telekomy uważają, że rynek WLR nie jest konkurencyjny – i wcześniej UKE podzielał tę opinię. Stąd nałożone na Orange w 2011 r. obowiązki regulacyjne zagwarantowania konkurentom dostępu do łącz i utrzymywania ceny ustalonej w porozumieniu z regulatorem.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1207894,uke-orange-podniesie-ceny-za-odsprzedaz-abonamentu-telefonii-stacjonarnej.html (dostęp płatny)

Wyborcza.pl

Czego szukają media publiczne na Facebooku, Twitterze i Instagramie?
Dlaczego europejskie media publiczne wchodzą na popularne platformy społecznościowe? Wciąż szukają tam młodych odbiorców i zasięgu. Zasięg i młodzi odbiorcy to główne cele mediów publicznych w społecznościówkach. Zmiany w algorytmach Facebooka nie spędzają snu z powiek osobom odpowiedzialnym za publikowanie treści. Specjalne zespoły odpowiedzialne za SM to wciąż mała część dużych redakcji. Wyjątkiem może być tu tylko brytyjskie BBC.
http://wyborcza.pl/7,156282,23762608,czego-szukaja-media-publiczne-na-facebooku-twitterze-i-instagramie.html (dostęp płatny)

Parkiet

Operatorzy przeciwni cięciu hurtowych stawek stacjonarnych

Z odzewem ze strony 93 podmiotów spotkał się plan Urzędu Komunikacji Elektronicznej, aby średnio o 85 proc.: z 2 groszy do 0,32 groszy obniżyć hurtową stawkę obowiązującą operatorów w rozliczeniach za zakończenie minuty rozmowy w sieci stacjonarnej (tzw. FTR). Miałaby ona być tym samym taka sama dla wszystkich graczy. Choć teoretycznie telefonia stacjonarna to rynek schyłkowy, to – jak się okazuje – zasady panujących na nim rozliczeń dotyczą bardzo wielu firm, w tym także giełdowych.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801741_Operatorzy_przeciwni_cieciu_hurtowych_stawek_stacjonarnych.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Polacy wydają coraz więcej w sieci
Raport „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” wyraźnie wskazuje, że w kraju popularność zakupów przez internet wciąż wzrasta. Konsumenci wydają na nie nieco więcej niż w ubiegłym roku. Średnie miesięczne wydatki na zakup odzieży i akcesoriów ubraniowych wynoszą w badanej grupie 224 zł miesięcznie. W przypadku obuwia skłonni jesteśmy zapłacić 299 zł miesięcznie.

https://www.pb.pl/polacy-wydaja-coraz-wiecej-w-sieci-936850 (dostęp płatny)

Blockchain uwiódł Mariusza Grendowicza
Menedżer z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w bankowości zasili szeregi blockchainowego start-upu. Coinfirm to brytyjsko-polski fintech, który dostarcza firmom blockchainowe rozwiązania, umożliwiające im prowadzenie biznesu zgodnie z regulacjami w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i identyfikacji klienta. Start-up, aby wzmocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej, w zeszłym roku utworzył wewnątrz spółki radę doradców, do której aktualnie werbuje pierwszoligowych ekspertów z różnych stron świata.
https://www.pb.pl/blockchain-uwiodl-mariusza-grendowicza-936832 (dostęp płatny)

Sezonowy rekord Revoluta w Polsce
W czerwcu i lipcu liczba rejestracji nowych użytkowników w aplikacji Revolut była aż o jedną trzecią wyższa niż w kwietniu i maju. Fintech, który zyskał rozgłos dzięki flagowemu produktowi, jakim jest karta wielowalutowa, liczy, że trend ten utrzyma się do końca letniego sezonu.
https://www.pb.pl/sezonowy-rekord-revoluta-w-polsce-936829 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Przyszłość na pewno będzie cyfrowa
Tatsuya Tanaka Cała gospodarka się zmienia i potrzebuje coraz to nowych i bardziej zaawansowanych rozwiązań. Musimy się do tego przystosować i realizować takie projekty, na jakich zależy naszym klientom – mówi prezes koncernu Fujitsu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1382955-Przyszlosc-na-pewno-bedzie-cyfrowa.html (dostęp płatny)

Miasta otwarte na drony
Polska szykuje się do wdrożenia U-Space, unijnej koncepcji, która zakłada wydzielenie przestrzeni do 150 metrów nad ziemią do użytku dronów. Na początku nowej kadencji samorządów w 2019 r. zarządzanie przestrzenią powietrzną do 150 metrów stanie się nowym zadaniem własnym miast i gmin. To otworzy drzwi do rozwoju rynku dronów i upowszechnienia bezzałogowców na polskim niebie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1382890-Miasta-otwarte-na-drony.html (dostęp płatny)

Wielki system cyberochrony za niewielkie pieniądze
Część działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w sieci będzie ograniczana limitami wydatków. Eksperci mają wątpliwości, czy będziemy bezpieczni. Podpisana przez prezydenta ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma sprawić, że Polska będzie skutecznej bronić się przed atakami w sieci. Wdraża ona do naszego prawa unijną dyrektywę o cyberbezpieczeństwie NIS (Network and Information Systems Directive).
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1207891,polski-system-cyberbezpieczenstwa.html (dostęp płatny)

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu