Ożył pomysł konsolidacji regionalnych sieci szerokopasmowych

Publikacja: 14.03.2019 21:56

Wybudowane za 1,5 mld zł regionalne sieci szerokopasmowe (RSS) w województwach lubelskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim chciałoby połączyć Ministerstwo Cyfryzacji – dowiadujemy się.

Niedawno w resorcie odbyło się spotkanie na ten temat z przedstawicielami części województw. – Idea jest taka, aby skonsolidować lub skoordynować aktywa sieciowe pozostające w domenie publicznej – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.
Szczegółów nie komentuje, ale wiadomo, że chodzi nie tylko o RSS-y, ale też o Exatel, Naukową Akademicką Sieć Komputerową czy sieci pozostające w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Najpierw wspólna oferta?

Co o konsolidacji RSS-ów Polski wschodniej sądzą poszczególne województwa?
– Aby rozmawiać o prawdziwej konsolidacji, powinniśmy startować z jednej linii, tj. z uregulowanymi zobowiązaniami i kwestiami formalno-prawnymi. Wtedy analiza dotycząca przyszłości może być bardziej przewidywalna. Myślę jednak, że dobrym punktem wyjściowym do takich analiz może być w pierwszej kolejności wspólna oferta sprzedażowa – uważa Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

– Pomysł jest wart rozważenia, ponieważ konsolidacja zwykle oznacza większy potencjał świadczenia usług i większą efektywność ekonomiczną ze względu na to, że powstaje jeden ośrodek nadzoru i jednolita oferta usługowa dla większej liczby klientów – mówi z kolei o konsolidacji regionalnych sieci Polski wschodniej Krzysztof Kowalczyk, kierownik projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

Maciej Bułkowski, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, nie odżegnuje się od idei konsolidacji regionalnych sieci szerokopasmowych jako takiej, ale też nie uważa, żeby była ona kluczowa dla powodzenia przedsięwzięcia.– Wiemy, że w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie w sprawie konsolidacji, ale trudno mi się odnieść do tego konkretnego pomysłu, bo jako województwo warmińsko-mazurskie nie zostaliśmy zaproszeni. Moim zdaniem nie jest istotne, kto jest właścicielem bądź operatorem RSS. Ważne, aby sieci spełniały cele, które były przed nimi stawiane – mówi Maciej Bułkowski. Dyrektor nie ukrywa, że ostatnio walczy o to, aby mające paść za sprawą tzw. Megaustawy opłaty za pas drogi objęły również RSS-y.

– Znikł z ustawy zapis, że po zmianie stawek będzie można wystąpić o naliczanie nowych kwot i teraz zmiana dotyczy tylko nowo budowanych sieci. Moim, zdaniem będziemy mieli do czynienia z nierównym traktowaniem podmiotów na rynku. Operator, który wybuduje sieć będzie miał niższe koszty od tego, który już działa i walczy o wyniki od lat – mówi Bułkowski.

Inwestycja dla cierpliwych

Budowa ostatniego RSS-u zakończyła się w 2015 r. Mamy więc czwarty rok ich działalności, polegającej na udostępnianiu internetowych autostrad operatorom hurtowym i detalicznym, zapewniającym z kolei łącza internetu domom i firmom.
Pod względem ekonomicznym RSS-y radzą sobie różnie. Aleksiejczuk przypomina, że miały być pierwszym etapem budowy sieci szybkiego internetu na obszarach wykluczonych cyfrowo.
– Z tego też względu już z samego założenia była to inwestycja długoterminowa, rozwojowa, a nie nastawiona na szybki zysk w krótkim czasie – mówi dyrektor.
Drugim etapem, na który mocno stawiały województwa, jest trwająca budowa sieci ostatniej mili ze środków Programu Operacyjnego Polska cyfrowa. Jak się okazuje, różnie z tym bywa.

Podlasie tego efektu nie widzi. Za to świętokrzyskie – jak najbardziej. – Nasz RSS jest w dobrej sytuacji. Na 135 węzłów dostępowych na potrzeby świadczenia usług wykorzystywanych jest obecnie 122. Około 90 używa firma Nexera – mówi Krzysztof Kowalczyk. Nexera to jeden z trzech największych beneficjentów konkursów POPC. Świętokrzyski RSS ma się też nie najgorzej, jeśli chodzi o stosunek kosztów i przychodów. – Z informacji, które mamy, wynika, że sieć może się sama finansować – mówi Kowalczyk.

Według Agnieszki Aleksiejczuk w ubiegłym roku przychody regionalnej sieci na Podlasiu pokryły około jednej trzeciej kosztów. W tym roku proporcja ta będzie jeszcze mniej korzystna. Plan zakłada, że sieć wypracuje ok. 1 mln zł przychodu, a koszty sięgną ok. 4 mln zł. – Będzie to wynikać z większych wydatków niż w latach ubiegłych na konieczne przebudowy naszej sieci w związku z przebudowami dróg w województwie. Ponadto cena sprzedaży energii elektrycznej w rozstrzygniętym w listopadzie ubiegłego roku przetargu jest o prawie 70 proc. wyższa niż poprzednio. Liczymy, że uda się zrekompensować tę podwyżkę w oparciu o zapisy ustawy w sprawie obniżki cen prądu – mówi dyrektor Aleksiejczuk.

Wiele województw miało kłopoty z podmiotami, które wybrano na operatorów RSS-u. Na Podlasiu takiego operatora nie wybrano w ogóle i województwo prowadzi RSS samodzielnie. Zbiera dobre oceny pracy, jaką wkłada w sprzedaż usług, a mimo to sieć nadal przynosi straty.

Z kolei Świętokrzyskie prowadzi spór z operatorem RSS-u, który zalegał z czynszem dzierżawnym. 1 marca na mocy postanowienia sądu z 4 stycznia br. województwo przejęło w zarząd przymusowy Świętokrzyską Sieć Szerokopasmową. Operator RSS-u odwołuje się od decyzji sądu, ale, jak mówi Krzysztof Kowalczyk, województwo rozpoczęło właśnie operowanie siecią i kompletuje potrzebne dokumenty. Dlatego liczby, które podał, są przybliżone.

Prywatne ręce

Wśród RSS-ów wybudowanych przy udziale dotacji unijnych są także projekty prywatne. Należy do nich Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa grupy Inea czy projekty w dwóch województwach prowadzone przez Orange Polska.

Janusz Kosiński, prezes Inei zapewnia, że gdyby miał podjąć decyzję, czy budować RSS – zrobiłby to ponownie. – Dzięki WSS w całej Wielkopolsce powstają nowe sieci, nie tylko przy użyciu dofinansowania, ale także jako czysto komercyjne przedsięwzięcia bez jakiegokolwiek wsparcia. Grupa Inea również uczestniczy w tych działaniach, powiększając liczbę swoich klientów – mówi Kosiński.

Ilu operatorów korzysta z infrastruktury wielkopolskiego RSS-u, a ile gospodarstw domowych zostało podpiętych dzięki istnieniu WSS do sieci?  – Nie mamy tutaj pełnych danych, gdyż świadczymy na tej sieci usługi hurtowe, ale według naszych szacunków na ten moment z sieci WSS korzysta ponad 25 operatorów, podłączając do niej grubo ponad 100 tysięcy gospodarstw domowych. To, co ważne – są to głównie obszary wiejskie, trudne ekonomicznie, gdzie bez RSS-ów, te sieci nigdy najprawdopodobniej by nie powstały – mówi prezes Inei.

Pytany, czy jako grupa Inea docelowo byłaby  zainteresowani konsolidacją innych RSS-ów, unika odpowiedzi wprost. – Nie wiem, czy konsolidacja RSS-ów jest możliwa i pomocna, natomiast niewątpliwie zarządzanie RSS-ów powinno być bardziej aktywne, zwłaszcza w kwestii proponowania swoich usług. Wielkopolska jest doskonałym przykładem na to, że RSS-y były, są i będą potrzebne. Ważne jest tu jednak to, jak się nimi zarządza. Znamy przykłady, że pomimo braku klientów, nadal utrzymuje się wysokie, nierynkowe i zaporowe ceny, co skutkuje brakiem zainteresowania ich użytkowaniem. Cała ich idea umiera i bardzo szkoda, że tak się dzieje. Zwłaszcza teraz, kiedy realizowane są projekty POPC, które są ostatnim momentem dużego zapotrzebowania na sieci szkieletowe, gdyż to z ich udziałem mogą ostatecznie powstać lub zwiększyć swój zakres sieci POPC. Jeśli ich zarządcy nie zaczną podchodzić bardziej elastycznie do tego tematu, poprzez kreowanie nowych usług i akceptowalnych cen, nigdy nie napełnią ich klientami i ruchem. A przecież liczba klientów podłączonych za pośrednictwem tych sieci jest podstawowym i najważniejszym wskaźnikiem, który pokazuje sens tych inwestycji i jakość zarządzania nimi. Taka szansa może się już nigdy nie powtórzyć – mówi Janusz Kosiński.

Wybudowane za 1,5 mld zł regionalne sieci szerokopasmowe (RSS) w województwach lubelskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim chciałoby połączyć Ministerstwo Cyfryzacji – dowiadujemy się.

Niedawno w resorcie odbyło się spotkanie na ten temat z przedstawicielami części województw. – Idea jest taka, aby skonsolidować lub skoordynować aktywa sieciowe pozostające w domenie publicznej – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.
Szczegółów nie komentuje, ale wiadomo, że chodzi nie tylko o RSS-y, ale też o Exatel, Naukową Akademicką Sieć Komputerową czy sieci pozostające w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej