Pilotaże już trwają. W sierpniu–wrześniu przyszłego roku w jednym z największych miast 5G powinno już działać. Takie jest założenie.
To będzie Warszawa?
Decyzja o tym, gdzie to będzie, będzie należała do operatorów telekomunikacyjnych. Można się spodziewać, że to raczej będzie Warszawa, ale nie chcę tego przesądzać.
Ile lat zajmie nam budowa sieci, która obejmuje znaczną część kraju?
Tu mamy proste wskazania ze strony Komisji Europejskiej i myślę, że sprawy będą się toczyć co najmniej w takim tempie. Czyli do końca 2025 r. w każdym dużym mieście powinna działać komercyjnie sieć 5G. I to jest pierwszy etap.
CZYTAJ TAKŻE: Wiceprezes Ericssona: Polska może jeszcze zostać europejskim pionierem w 5G
Wszystko zależy od wielu czynników, ale jednym z podstawowych jest popyt i konkurencja, którą będzie generował. Mamy tu więc stworzenie źródeł popytu na rozwiązania 5G ze strony biznesu, ze strony miast, ale także ze strony operatorów telekomunikacyjnych, którzy mają możliwości wpływania na rynek poprzez kompilowanie ofert. Zatem rok 2025 raczej pewny. Może szybciej!—
not. jer
CV
Marek Zagórski jest ministrem cyfryzacji od 17 kwietnia 2018 r. Z ministerstwem związany od 16 września 2016 r. Wcześniej był w tym resorcie wiceministrem. Zanim trafił do Ministerstwa Cyfryzacji, pracował w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie w latach 2015–2016 był sekretarzem stanu. Z kolei w latach 2006–2007 był wiceministrem rolnictwa. Wcześniej – menedżer w spółkach prywatnych.