W ostatni czwartek października Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oddaliła kasację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od wyroku sądu niższej instancji pomyślnego dla czterech sieci komórkowych, którym UOKIK w 2011 roku zarzucił zmowę na rynku telewizji mobilnej.
Hurtowy problem Info-TV-FM
Chodziło o to, że zdaniem UOKIK, operatorzy Plus, Play, Orange i Era (dziś T-Mobile) ustalili między sobą, że nie będą korzystać z oferty spółki Info-TV-FM, potencjalnie umożliwiającej im świadczenie abonentom usług mobilnej telewizji. W ten sposób mieli ograniczyć rozwój usługi, blokując rodzący się rynek.
CZYTAJ TAKŻE: Do kogo przenosimy numery komórek? Jest wielki wygrany i wielki przegrany
Sprawa jest bardzo stara i wielu użytkowników smartfonów, powszechnie używających telefonów by oglądać wideo w sieci, zapewne w ogóle o niej nie słyszało. 10 lat temu rynek komórkowy był jednak zupełnie inny, a smartfony raczkowały.
W 2009 roku spółka Info-TV-FM założona przez Zbigniewa Gumulińskiego, a potem spółka zależna funduszu NFI Magna Polonia, wygrała przetarg na częstotliwości potrzebne by oferować mobilną telewizję w telefonach komórkowych i zaczęła prace nad ofertą. Zaoferowała za pasmo 15,1 mln zł. Zgodnie z decyzją rezerwacyjną firma ta mogła być operatorem hurtowym, a więc do tego, aby usługa weszła na rynek potrzebowała umów z operatorami komórkowymi. Ci, choć ich spółka Mobile TV, startowała w tym samym przetargu, na współpracę z Info-TV-FM nie zdecydowali się. Pierwotnie podnosili m.in. to, że usługa może być świadczona w mało popularnej, nie mającej trwałych sukcesów także w innych krajach, technologii DVB-H. Jednak w 2011 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienił rezerwację Info-TV-FM tak, że telewizja mobilna mogła być świadczona w dowolnej technologii. Ten ruch wywołał oburzenie operatorów, ze względu na to, że przetarg miał inne warunki.