Przegląd prasy – wtorek 23 marca

Publikacja: 23.03.2010 00:00

Dziennik Gazeta Prawna

Nieprawidłowości w przetargu przedsiębiorca może zaskarżyć do Komisji Europejskiej

Krzysztof Tomaszewski

Co może zrobić przedsiębiorca, który uważa, że przetargu publicznego, w którym brała udział jego firma, nie przeprowadzono prawidłowo? Od 29 stycznia 2010 r. obowiązuje tzw. duża nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych. Nowe przepisy zlikwidowały m.in. postępowanie protestacyjne. Obecnie można natomiast składać odwołania. Odwołanie powinno wskazywać czynność lub zaniechanie czynności zamawiającego, której zarzuca się niezgodność z przepisami ustawy, zawierać zwięzłe przedstawienie zarzutów, określać żądanie oraz wskazywać okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=291644 (dostęp płatny)

Parkiet

Asseco może dobić targu z Telekomunikacją Polską

Dariusz Wolak

Adam Góral, prezes rzeszowskiej spółki, twierdzi, że nie chce sprzedawać nowych akcji za wszelką cenę. Uważa, że firma ma dostęp do wielu innych źródeł kapitału. Asseco Poland zgodnie z polityką dywidendową chce się podzielić zeszłorocznymi zyskami z akcjonariuszami. Na poziomie grupy czysty zarobek wyniósł 373 mln zł. Spółka matka zarobiła prawie 300 mln zł. – Chcemy wypłacić ok. 100 mln zł – deklaruje Adam Góral, prezes informatycznej firmy.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/673971_Asseco_moze_dobic_targu_z_Telekomunikacja_Polska.html (dostęp płatny)

Nowe wierzytelności od Orange

Aleksandra Kurowska

Giełdowa spółka Kredyt Inkaso kupiła właśnie od PTK Centertel, operatora sieci Orange, trzy pakiety wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 47,18 mln zł. – Od początku roku kalendarzowego kupiliśmy już pakiety o wartości nominalnej ponad 58 mln zł, a od początku obrotowego, czyli od kwietnia 2009 r., 146 mln zł – mówi Kamil Karpicki, menedżer ds. komunikacji w Kredyt Inkaso. W I kw. 2009 roku zakupy spó-łki były o połowę niższe.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/673968_Nowe_wierzytelnosci_od_Orange.html (dostęp płatny)

Kabel Deutschland 3,8 proc. zarobku

Wojciech Zieliński, Bloomberg

Po porażce Hochtiefa, który odwołał ofertę, był to ważny test dla niemieckiego rynku akcji. Wczoraj na giełdzie we Frankfurcie zadebiutował Kabel Deutschland, największy operator w Niemczech. Notowania wystartowały nieco powyżej ceny emisyjnej wynoszącej 22 euro. Podczas sesji zwyżka wynosiła nawet 3,8 proc.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/673958_Kabel_Deutschland_38_proc_zarobku.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Do tygrysów z Azji najlepiej pasuje Play

Katarzyna Latek

Analitycy wątpią, czy inwestor branżowy mógłby wejść do Polkomtela. Koreańskie telekomy będą w Polsce mile widziane. Wniosą wiedzę, pieniądze i nowoczesne technologie. Korea Telecom (KT) i SK Telecom są zainteresowane wejściem do Polski – napisaliśmy wczoraj w „PB”. Pierwsza z firm nie ukrywa, że jest zainteresowana zakupem udziałów w operatorze telekomunikacyjnym lub stworzeniem joint venture. Druga rozważa rozpoczęcie działalności operatorskiej lub dostarczenie technologii jednemu z polskich operatorów.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=0be53271-f551-49db-a4d9-d407cb694c74&date=2010-03-23 (dostęp płatny)

Mobilne wyzwania

Leszek Braun

Mobilny szerokopasmowy dostęp do internetu staje się czynnikiem wzrostu dla operatorów telefonicznych, którzy doświadczyli ograniczonego zainteresowania technologiami trzeciej generacji. Wywiera już wpływ na usługi oparte na sieci stacjonarnej, coraz częściej je zastępując.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=93446a7d-5f6d-448f-a915-2fc9d38c3055&date=2010-03-23 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Nokia porzuca USA, skupia się na Rosji

Tomasz Boguszewicz

Największy producent komórek na świecie po porażce w USA ogłasza handlową ofensywę na rynku rosyjskim. Mimo kłopotów w USA Nokia w 2009 r. sprzedała na świecie 67,7 mln sztuk smartfonów. To ponad dwie trzecie ich całej globalnej sprzedaży w ub.r. Mimo kłopotów w USA Nokia w 2009 r. sprzedała na świecie 67,7 mln sztuk smartfonów. To ponad dwie trzecie ich całej globalnej sprzedaży w ub.r. W ciągu najbliższych 30 miesięcy Nokia zamierza otworzyć 120 nowych salonów firmy w Rosji.

http://new-arch.rp.pl/artykul/934791_Nokia_porzuca_USA_skupia_sie_na_Rosji.html (dostęp płatny)

System Google’a motorem wzrostu rynku smartfonów

Tomasz Boguszewicz

Funkcjonujący na komórkowym rynku od niecałych dwóch lat system operacyjny Android firmy Google będzie w tym roku głównym motorem wzrostu sprzedaży smartfonów w Ameryce Płn. – donosi firma analityczna Canalys. Na wzroście popularności Androida skorzystają wspierający go producenci telefonów, m.in. HTC, Samsung, Motorola. Liderem pozostanie RIM, producent smartfonów Blackberry.

http://new-arch.rp.pl/artykul/934865_System_Google%E2%80%99a_motorem_wzrostu_rynku_smartfonow.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Nieprawidłowości w przetargu przedsiębiorca może zaskarżyć do Komisji Europejskiej

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?