– Biorąc pod uwagę, że zostało nam 8 miesięcy wcale nie będzie to takie proste. Tym bardziej, że szukamy wykwalifikowanych specjalistów technologii sieciowych z minimum 3-letnim stażem w branży telekomunikacyjnej – mówi [b]Jacek Hanusik[/b], dyrektor działu usług [b]Alcatel-Lucent w Polsce[/b]. Rezerwuarem kandydatów są dla niego operatorzy oraz firmy zajmujące się dystrybucją sprzętu telekomunikacyjnego. Nie tylko zresztą w Polsce. – W ubiegłym roku w ramach prowadzonej przez nas rekrutacji 50 proc. CV otrzymaliśmy za zagranicy. W Bydgoszczy pracuje teraz około 5 proc. obcokrajowców. To przede wszystkim objaw otwartości rynku pracy, a nie efekt jakichś naszych szczególnych oczekiwań – mówi Jacek Hanusik.
[srodtytul]Usługi na eksport[/srodtytul]
Bydgoskie Global Network Operation Center (GNOC) działa na zlecenie operatorów ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. – Dzisiaj centrum specjalizuje się w obsłudze kontraktów z segmentu telefonii stacjonarnej. Stanowią one mniej więcej dwie trzecie wszystkich umów. Natomiast w ostatnim czasie wśród nowych klientów dominują operatorzy sieci mobilnych – mówi Jacek Hanusik. Według niego trudno dostrzec wyraźną tendencję, jakiego typu operatorzy najchętniej korzystają z możliwości zlecenia zarządzania siecią na zewnątrz. – Pośród klientów mamy zarówno dawnych operatorów narodowych, jak nowych graczy na rynku, a więc i firmy wielkie, i małe. Moim zdaniem decyzja o powierzeniu zarządzania siecią, to efekt przyjętego modelu biznesowego, a nie jakiegoś konkretnego uwarunkowania rynkowego – ocenia Jacek Hanusik.
W modelu działania większości polskich operatorów outsourcing zarządzanie siecią na razie się nie mieści. Za pionierskim posunięciem Netii, która zawarła kontrakt z [b]Ericssonem[/b] nikt na razie nie podąża. Według Jacka Hanusika zainteresowanie usługami jednak jest. – Rozmawiamy z kilkoma potencjalnymi klientami o takich usługach. Wciąż jednak jesteśmy rok, dwa za Europą Zachodnią, jeżeli chodzi o akceptację nowych trendów – mówi Jacek Hanusik. Dużych kontraktów póki co w Polsce nie ma.
[srodtytul]Nie tylko operatorzy telekomunikacyjni[/srodtytul]