[b]rpkom.pl – Kiedy w Pani ocenie może zostać ogłoszony przetarg na częstotliwości LTE i dywidendy cyfrowej?[/b]
[b]Anna Streżyńska[/b], prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej: – Myślę, że realny termin ogłoszenia przetargu, to IV kwartał tego roku, ale jego rozstrzygnięcie nastąpiłoby już w 2011 roku. To, jak będzie wyglądał harmonogram przygotowań do przetargu w pewnym sensie ustali decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej, z którym moi pracownicy prowadzą obecnie rozmowy w sprawie wcześniejszego udostępnienia częstotliwości z zakresu 790-862 MHz. Rozmowy te powinny zakończyć się w tym tygodniu. Z formalnego punktu widzenia, dotyczą one podpisania aneksu do porozumienia MON i UKE sprzed kilku lat, w którym zapiszemy ustalenia dotyczące udostępniania częstotliwości posiadanych przez wojsko . Można założyć, że zajmie to miesiąc. Być może w sierpniu będziemy mogli zacząć konsultacje, które znowu potrwają około 6 tygodni, czyli do połowy października, plus podsumowanie i odniesienie się do zgłoszonych uwag i ewentualne poprawki. W dokumentacji przetargowej nie są potrzebne gigantyczne zmiany. Trzeba w niej będzie uwzględnić nowe częstotliwości i harmonogram ich udostępniania, bo nie wszystkie zostaną przekazane od razu. Sądzę, że będzie się to działo w odstępach rocznych. Jestem też skłonna przystać na część postulatów zgłoszonych przez operatorów w czasie konsultacji przetargu w jego dotychczas przewidywanej formie.
[b]- Które?[/b]
– Te dotyczące procentowego pokrycia kraju siecią oraz tempa rozwoju sieci. Albo przesuniemy do przodu wymagany start rozbudowy sieci lub w ogóle zrezygnujemy z określenie tej daty. Wierzę, że operator, który zainwestuje w częstotliwości i będzie ponosił koszty jej prawa do dyspozycji, będzie chciał też zacząć z niej korzystać tak szybko, jak szybko pojawią odpowiednie rozwiązania technologiczne.
[b]- Dla ilu operatorów starczy częstotliwości? Do tej pory mówiło się, że będą one podzielone na dwie paczki. Czy w nowej formule będzie podobnie?[/b]