Przegląd prasy – wtorek 19 lipca

Publikacja: 19.07.2011 08:20

[srodtytul]Financial Times [/srodtytul]

Tom Alexander opuszcza Everything Everywhere

Andrew Parker, Tim Bradshaw

Pierwszy szef połączonych brytyjskich spółek T-Mobile i Orange zrezygnował ze swojego stanowiska. Od września zastąpi go Olaf Swantee, który do tej pory nadzorował europejskiej firmy grupt France Telecom. Alexander rezygnuje, ponieważ wyniki spółki, którą kierował okazały się gorsze od przewidywań analityków, a połączony operator zaczął tracić rynek na rzecz konkurencyjnych O2 i Vodafone’a.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/d6bc8758-b130-11e0-a43e-00144feab49a.html#axzz1SWs5DMag (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

T-Mobile popularniejszy niż Era

Michał Fura

Polacy bez żalu pożegnali starą nazwę. Nowa im się podoba. T-Mobile wydał na promocję niemieckiej marki już 40 mln zł, a jeszcze nie jest nawet w połowie kampanii. Operatorowi udało się zatrzymać ucieczkę klientów. „Chwile, które łączą” – tysiące billboardów z takim hasłem na ulicach i reklamy w najlepszym czasie antenowym wtłaczają Polakom do głowy, że pod koniec maja Erę zastąpił T-Mobile. Według danych firmy badawczej Kantar Media przygotowanych dla „DGP”, operator Polska Telefonia Cyfrowa wydał na promocję nowej marki w końcówce maja i w czerwcu 106,8 mln zł. To dane cennikowe. Biorąc pod uwagę rabaty, rzeczywiste wydatki wyniosły 30 – 40 mln zł. A to nie wszystko, bo Kantar Media policzył telewizję, radio i prasę, a nie podsumował jeszcze outdooru i internetu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=369527 (dostęp płatny)

Serwera nie trzeba zgłaszać w NIP-2

Agnieszka Pokojska

Jeżeli dokumentacja księgowa przechowywana jest w miejscu prowadzenia działalności, a zmienia się fizyczna lokalizacja serwera, na którym dokonywane są księgowania, nie trzeba składać NIP-2. Księgowania prowadzone na serwerze zlokalizowanym poza Polską nie zawsze wymagają złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2. Agnieszka Koperska, menedżer w dziale audytu Baker Tilly Poland, przypomina, że NIP-2 wymaga m.in. określenia, czy księgi rachunkowe prowadzone są we własnym zakresie, przez biuro rachunkowe lub inny podmiot (pozycja formularza B.10), oraz wskazania adresu, pod jakim księgi rachunkowe są przechowywane (B.10.2).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=369325 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

TP: Ocena niemożliwa

Urszula Zielińska

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował kolejny raport A.T. Kearney omawiający, czy Telekomunikacja Polska wywiązuje się z zapisów porozumienia z urzędem z 2009 r. Ugoda ta ma pozwolić TP uniknąć tzw. separacji funkcjonalnej, czyli podziału na część hurtową i detaliczną telekomu. Ponieważ raport audytora nie objął kwestii, o które urząd ubiega się w TP od pewnego czasu, regulator uznał, że dokument nie pozwala uznać, że TP prawidłowo realizuje porozumienie.

http://archiwum.parkiet.com/wydanie/szukaj.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Za mało współpracy z prywatnymi partnerami

ACW

Chociaż popularność partnerstwa publiczno-prywatnego rośnie, nie wszystkie samorządy są gotowe na jego stosowanie. Prawie połowa samorządów w jakimś stopniu przygotowuje się do współpracy z partnerami prywatnymi – wynika z analizy ankiet, które nadesłały do nas gminy biorące udział w rankingu samorządów 2011 r. Jednak stopień tej gotowości jest bardzo różny. Wśród gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich 16 jednostek (ok. 9 proc.) zadeklarowało, że udało im się w ogóle przeprowadzić jakiś projekt we współpracy z biznesem (niekoniecznie stricte w formule PPP). Najczęściej są to koncesje na świadczenie usług lub małe przedsięwzięcia inwestycyjne (np. budowa lokalnego odcinka drogi).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1064787_Za_malo_wspolpracy_z_prywatnymi_partnerami.html (dostęp płatny)

Kto uprości dostęp do funduszy UE?

Artur Osiecki

Samorządowcy, firmy i pozostali beneficjenci chcieliby, aby dostęp do dotacji unijnych był łatwiejszy. Mniej biurokracji oczekują chyba wszyscy – beneficjenci, urzędnicy, firmy doradcze i same władze decydujące o podziale środków z Unii Europejskiej. Niestety, wprowadzanie uproszczeń idzie dość opornie zarówno na poziomie regionalnym, krajowym, jak i unijnym. Wynika to po części z urzędniczej niechęci do podjęcia stanowczych kroków, a po części z uzasadnionych obaw przed kontrolami instytucji, takich jak np. urzędy kontroli skarbowej czy Najwyższa Izba Kontroli, oraz audytami kontrolerów z Brukseli.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1064793_Kto_uprosci_dostep_do_funduszy_UE.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times [/srodtytul]

Tom Alexander opuszcza Everything Everywhere

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu