Średnia liczba odsłon generowanych przez urządzenia mobilne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła w czerwcu tego roku 6 proc.

Rekordzistami są Turcy – w Turcji wynik był ponad dwukrotnie większy od średniej dla regionu. Na Litwie przekroczył 10 proc., na Łotwie 8 proc., a w Bułgarii – 6 proc.Polska niestety zamyka to zestawienie wskaźnikiem na poziomie nieznacznie przekraczającym 2 proc. – Internauci z Europy Środkowo-Wschodniej coraz chętniej wymieniają tradycyjne telefony komórkowe na smartfony. Trend ten widoczny jest głównie w krajach bałtyckich. W Estonii czy na Litwie udział odsłon mobilnych wzrósł w ciągu 12 miesięcy 2011 roku ponad sześciokrotnie – podaje Gemius.

W czerwcu prawie połowa wszystkich mobilnych odsłon w regionie została wykonana z urządzeń działających w systemie operacyjnym Android. – System ten jest szczególnie popularny na Słowacji, Węgrzech i Białorusi, gdzie wskaźnik mobilnych odsłon pochodzących z telefonów pracujących na Androidzie przekroczył 55 proc. – podaje Gemius.

35 proc. wejść generują urządzenia w systemie iOS, 14,34 proc. – Symbian, głownie z uwagi na to, że np. na Białorusi i Ukrainie numerem jeden wśród dostawców urżadzeń mobilnych jest Nokia. Kolejny w zestawieniu jej system Windows 7, ale z niego wejść jest na razie mniej niż 1 proc. (0,95 proc.).