John Malone, właściciel Liberty Global i sieci kablowych UPC – rozpoczął rozmowy z udziałowcami największej brytyjskiej sieci kablowej Virgin Media (m.in. Richardem Bransonem) na temat związków kapitałowych – informuje agencja informacyjna Bloomberg.

Konstrukcja transakcji nie jest jeszcze znana, ale całe wydarzenie interpretowane jest jako chęć wejścia Liberty Global na brytyjski rynek telekomunikacyjny, a zatem implikuje przejęcie przez amerykański koncern udziałów (i może kontroli) nad Virgin Media. Bez pełnej kontroli na brytyjskim operatorem – o czym na razie nie ma mowy – nie byłby zapewne możliwy rebranding Virgin na UPC.

Virgin Media wyceniane jest przez rynek na 19 mld euro, grupa Liberty Global na ok. 13,1 mld euro. Liberty jest drugim po Comcaście operatorem kablowym na świecie z blisko 20 mln abonentów w różnych krajach. Baza abonencka Virgin Media, to blisko 5 mln klientów.

Liberty realizuje strategię ekspansji międzynarodowej, m.in. poprzez zakup polskiej sieci Aster, niemieckiej Kabel BW,  czy niedawną próbę (nieudaną) zwiększenia udziałów w belgijskiej sieci Telenet.