Należąca do braci Wilusz spółka produkująca i dystrybuująca m.in. telefony stacjonarne i komórkowe – MaxCom z Tych – szykuje się do debiutu na alternatywnym rynku NewConnect. Chce sprzedać inwestorom w ofercie prywatnej mniejszościowy pakiet akcji, z którego pozyska 7-8 mln zł na inwestycje.
– Pozyskane środki chcemy zainwestować w około 90 proc. na zwiększenie kapitału obrotowego, a 10 proc. na badania i rozwoju – mówi Arkadiusz Wilusz, prezes MaxComu.
Przedsiębiorca w latach 90.tych prowadził spółkę MaxTel, która wyrosła na sprzedaży produktów telekomunikacyjnych firm zagranicznych, takich jak Siemens, czy Philips. Gdy firmy te wyeliminowały pośredników na polskim rynku, zaczął działalność na własną rękę. MaxCom powstał w 2001. Specjalizuje się w produkcji aparatów telefonicznych dla osób starszych (tzw.senior-phones). W ciągu 11 lat sprzedał 3 mln urządzeń pod własną marką.
Od 2008 r. ma w ofercie telefony komórkowe, które sprzedaje operatorom mobilnym, marketom (ten typ odbiorcy dominuje w jego sprzedaży z 60-proc. udziałem) oraz dilerom sprzętu elektronicznego. – Udział operatorów będzie stopniowo rósł – przekonuje prezes Wilusz. – Na podstawie dostępnych danych można szacować, że w Polsce w grupie wiekowej 60+, jeszcze 4 mln osób nie ma telefonu komórkowego – mówił. – W ubiegłym roku sprzedaliśmy 100 tys. aparatów komórkowych dla seniorów. W I kwartale br. sprzedaż tego asortymentu jest o 40 proc. wyższa niż rok temu – dodał.
W Polsce konkurentami MaxComu są spółka zależna TelForceOne – MyPhone oraz Emporia. Według przedstawionych danych, MaxCom ma 34,8 proc. polskiego rynku telefonów dla seniorów, a Emporia i myPhone po 32 proc.