Wczoraj [b]NokiaSiemens Networks[/b] oraz [b]Motorola[/b] oficjalnie poinformowały o porozumieniu, w wyniku którego amerykański producent pozbędzie się działu produkcji urządzeń do sieci bezprzewodowych. NSN zapłaci za niego 1,2 mld dolarów gotówką. Przy Motoroli zostanie tylko dział produkujący sprzęt do mało popularnych sieci komórkowych iDEN (technologia Motoroli), jakie działają lokalnie w obu Amerykach, czy na Bliskim Wschodzie.

NSN dzięki tej akwizycji stanie się trzecim co do wielkości dostawcą standardowego sprzętu telekomunikacyjnego w Stanach Zjednoczonych, pierwszym w Japonii i „umocni” drugą pozycję na globalnym rynku. Wejdzie również na rynki, którymi do tej pory nie zajmowała się na większa skalę: sieci CDMA i WiMAX.

Transakcja zakłada również migrację 7,5 tys. pracowników Motoroli do NSN, w tym osoby zatrudnione w największych centrach R&D w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Indii. Dużym, bo ok. 800-osobowym centrum R&D Motorola dysponuje również w Polsce, w Kakowie. Tyle, że nie jest on skoncetrowane na rozwoju technologii mobilnych.