Reklama
Rozwiń

Alcatel-Lucent popiera europejskie telekomy

Publikacja: 10.03.2014 16:27

– Budowa sieci szerokopasmowych, modernizacja infrastruktury na potrzeby operatorów komórkowych oferujących mobilny Internet LTE oraz usługi zarządzania siecią to według Michela Combesa, niegdyś francuskiego urzędnika i menedżera, a dziś prezesa amerykańsko-francuskiej grupy Alcatel-Lucent główne obszary, w których firma ta chce rozwijać się w Polsce.

– Polska pozostaje dla nas jednym z kilku najistotniejszych rynków. Chcemy poprawić tu naszą pozycję – mówił  w poniedziałek w Warszawie Combes, który od blisko roku szefuje Alcatel-Lucent.

Wyraził też poparcie dla starań największych operatorów telekomunikacyjnych w Europie, które przekonują władze unijne, aby zgodziły się na konsolidację w sektorze.  – Jestem gorącym zwolennikiem konsolidacji. Wprawdzie oznacza ona teoretycznie dla takich firm jak Alcatel-Lucent spadek liczby potencjalnych klientów, z drugiej jednak strony tylko dzięki fuzjom i przejęciom operatorów będą mieli oni znowu środki na inwestycje – mówił Combes odpowiadając na pytanie rpkom.pl.

Nawiązał jednocześnie do listu, wystosowanego przez europejskich operatorów w ub. tygodniu do komisarz unijnej Neelie Kroes, prosząc o zmiany w prawie, które ułatwiłyby im łączenie biznesów. Pod listem podpisali się prezesi największych europejskich telekomów, w tym francuskiego Orange i Deutsche Telekom, ale także wywodzący się z Azji, Hutchison Whampoa.

Wcześniej również za konsolidacją europejskiego rynku i umacnianiem pozycji europejskich operatorów wobec konkurentów z USA i Chin wypowiadał się na łamach rpkom.pl Valter d’Avino, szef Ericssona w Europę.

Jednak nie lobbowanie na rzecz zmian w prawie o konkurencji przywiodło dawnego członka zarządu Orange do Polski. W poniedziałek spotkać miał się z pracownikami. Pytany przez dziennikarzy, czy przechodząca restrukturyzację i odbudowująca bilans grupa zetnie zatrudnienie także w Polsce – nie odpowiedział wprost.

Można było jednak wnioskować, że ze względu na zadania, jakie pełnią pracownicy polskiego oddziału, nie jest to przewidywane. Alcatel-Lucent zatrudnia w Polsce około 1000 osób. Większość z nich pracuje na rzecz centrum badań i rozwoju w Bydgoszczy.

Cele jakie postawił przed zarządem Alcatela-Lucenta nowy prezes w lipcu ub.r. to obniżenie kosztów o 1-2 mld euro, sprzedaż aktywów za podobną kwotę i podniesienie kapitału spółki o 2 mld euro.

– Po dziewięciu miesiącach od ogłoszenia planu staramy się go zrealizować, a jednocześnie poszerzamy naszą strategię o nowe segmenty i biznesy. Chcemy być bardziej konkurencyjni – mówił Combes.

2013 r. telekomunikacyjny dostawca zakończył 1,3 mld euro straty netto przy przychodach rzędu 14,4 mld euro. W Europie obniżyły się one o 2,9 proc. do 3,7 mld euro.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku