W obecnej perspektywie finansowej na realizację projektów dotyczących utworzenia infrastruktury Internetu szerokopasmowego w Polsce przeznaczono z budżetu środków unijnych ogółem ponad 4,5 mld zł.
Jest suma kwot dostępnych w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO), Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Jednak ze względu na swoją skalę, wartość oraz zakładane wskaźniki spośród wszystkich inwestycji szerokopasmowych Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji szczególną rolę przypisuje dziewięciu projektom (o łącznej wartości dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na kwotę ok. 1 mld zł) realizowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz pięciu przedsięwzięciom budowy sieci w Polsce Wschodniej (dofinansowanie z UE – ponad 1 mld zł). Ich efektem ma być utworzenie ok. 26 tys. km sieci szkieletowo-dystrybucyjnych, czyli ponad 61 proc. całości sieci zakładanej do realizacji do końca 2015 r. To dzięki tym inwestycjom budowa sieci dostępowych, na które ma iść gros dofinansowania z programu Polska Cyfrowa w kolejnej unijnej perspektywie finansowej, ma być efektywniejsze.
Według danych resortu cyfryzacji, który na bieżąco monitoruje przebieg prac w sieciach regionalnych, realizację rzeczową, prace projektowe i prace budowlane rozpoczęły województwa: dolnośląskie, lubuskie, łódzkie (etap I), małopolskie, pomorskie oraz wielkopolskie. W przypadku województwa łódzkiego (etap II), mazowieckiego i śląskiego realizacja ma rozpocząć się na przełomie IV kw. 2013 r. i I kw. 2014 r.
W pracach budowlanych najbardziej zaawansowane są projekty województw: lubuskiego i pomorskiego, a także dolnośląskiego i łódzkiego (etap I).