Decydujący czas dla regionalnych sieci szerokopasmowych

Według danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji do końca listopada 2013 roku na 26 tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowych wpisanych w plany województw powstało 2,24 tys. km. 2014 rok będzie decydujący dla budowniczych regionalnych sieci szerokopasmowych. Inwestycje te ruszyły ze sporym opóźnieniem, ale dziś we wszystkich projektach znani są wykonawcy, a w niektórych województwach już zaczęły się prace budowlane. Rpkom.pl podsumowuje stan zaawansowania realizacji szerokopasmowych sieci finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Publikacja: 31.12.2013 10:00

Decydujący czas dla regionalnych sieci szerokopasmowych

Foto: ROL

W obecnej perspektywie finansowej na realizację projektów dotyczących utworzenia infrastruktury Internetu szerokopasmowego w Polsce przeznaczono z budżetu środków unijnych ogółem ponad 4,5 mld zł.

Jest suma kwot dostępnych  w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO), Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Jednak ze względu na swoją skalę, wartość oraz zakładane wskaźniki spośród wszystkich inwestycji szerokopasmowych Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji szczególną rolę przypisuje dziewięciu projektom (o łącznej wartości dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na kwotę ok. 1 mld zł) realizowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz pięciu przedsięwzięciom budowy sieci w Polsce Wschodniej (dofinansowanie z UE – ponad 1 mld zł).  Ich efektem ma być utworzenie ok. 26 tys. km sieci szkieletowo-dystrybucyjnych, czyli ponad 61 proc. całości sieci zakładanej do realizacji do końca 2015 r.  To dzięki tym inwestycjom budowa sieci dostępowych, na które ma iść gros dofinansowania z programu Polska Cyfrowa w kolejnej unijnej perspektywie finansowej, ma być efektywniejsze.

Według danych resortu cyfryzacji, który na bieżąco monitoruje przebieg prac w sieciach regionalnych, realizację rzeczową, prace projektowe i prace budowlane rozpoczęły województwa: dolnośląskie, lubuskie, łódzkie (etap I), małopolskie, pomorskie oraz wielkopolskie. W przypadku województwa łódzkiego (etap II), mazowieckiego i śląskiego realizacja ma rozpocząć się na przełomie IV kw. 2013 r. i I kw. 2014 r.

W pracach budowlanych najbardziej zaawansowane są projekty województw: lubuskiego i pomorskiego, a także dolnośląskiego i łódzkiego (etap I).

Długość sieci (km)

Wartość
(mln zł)

Dane: MAiC, rpkom.pl.

Lubskie będzie pierwsze

Najwcześniej skończony zostanie najprawdopodobniej projekt Szerokopasmowe Lubuskie, który realizuje Orange Polska. Na koniec listopada tego roku jego ogólne zaawansowanie sięgało już 95 proc., przy czym prace projektowe były zrealizowane w 99 proc., a budowlane w 85 proc.

Wysoki stopień zaawansowania projektu jest taki w województwie pomorskim. Tam jednak sieć budują trzy firmy. Jednak zdecydowanie ten największy projekt o wartości 156,6 mln zł realizuje Orange Polska, która ocenia stan jego zaawansowania na 77 proc., przy czym prace budowlane zrealizowane są w połowie.

Orange Polska zaczął już nawet w tych województwach przedstawiać lokalnym operatorom hurtową ofertę do  budowanej sieci. I tak dzierżawę jednego włókna w woj. pomorskim TP wycenia na 112,37 zł/km za miesiąc, a  udostępnienie miejsca w szafie (1U) na 11 zł za miesiąc. W przypadku dzierżawy łączy proponowane przez TP ceny to: łącze do 100 km (będące zakończeniami łączy): 155 Mbps – 1 484,28 zł za miesiąc, 10 Gbps – 2 280,66 zł za miesiąc.

Upolityczniona Małopolska

Najbardziej problematyczny dziś wydaje się projekt Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. W ciągu kilku lat koncepcja realizacji tej inwestycji zmieniała się kilkakrotnie. Ostatecznie udziały w MSS od województwa małopolskiego nabył Hyperion (Grupa MNI), ale transakcja ta wzbudziła wątpliwości wśród polityków opozycyjnych partii, którzy wystąpili do NIK i o kontrolę transakcji. Z pewnością nie pomoże to realizacji projektu.

Natomiast spośród projektów w Polsce Wschodniej realizacja rzeczowa, prace projektowe rozpoczęły się we wszystkich województwach, a prace budowlane obecnie w podlaskim i świętokrzyskim.

W pozostałych województwach prace budowlane rozpoczną się w I kw. 2014 r. W tym też okresie planowane już są pierwsze odbiory prac.

Jak podaje MAiC, z planowanych 26 tys. km sieci, do tej pory wybudowano 2,24 tys. km, ale też łącznie w ramach projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych wykorzystanych zostanie prawie 8 tys. km istniejących sieci.

W obecnej perspektywie finansowej na realizację projektów dotyczących utworzenia infrastruktury Internetu szerokopasmowego w Polsce przeznaczono z budżetu środków unijnych ogółem ponad 4,5 mld zł.

Jest suma kwot dostępnych  w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO), Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz działania 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży