PayPal, amerykański lider transakcji internetowych, pracuje nad wprowadzeniem nowych standardów na rynku płatności mobilnych obsługiwanych przez operatorów komórkowych – ogłosił podczas Mobile World Congress w Barcelonie John Donahoe, dyrektor generalny eBay, firmy będącej właścicielem PayPal. Polskim partnerem tego przedsięwzięcia jest sieć komórkowa Orange. PayPal będzie współpracował z ponad 250 operatorami mobilnymi oraz ponad 1,5 tys. sprzedawców dóbr cyfrowych.

Inicjatywa nazwana PayPal Carrier Payment Network dąży do wypracowania korzystnego modelu współpracy na linii operator – sprzedawca – klient. Jednym z jej głównych postulatów – i warunkiem przystąpienia do programu – jest zmniejszenie prowizji pobieranej przez operatorów od przychodów sprzedawców. Na uregulowaniu tej kwestii powinny skorzystać przede wszystkim e-księgarnie z audiobookami, e-bookami czy sklepy z muzyką. Gdyby propozycja PayPala weszła w życie, znacznie uprościłoby to zakup takich treści przez komórkę.

– Płatności obsługiwane przez operatorów mobilnych dają klientom możliwość zapłacenia za zakupy środkami z rachunku telefonicznego – mówi Przemek Pluta, menedżer regionalny firmy PayPal Central and Eastern Europe. – Są one wygodne dla konsumentów, ale jednocześnie nieopłacalne z punktu widzenia sprzedawców – jako że transakcja jest procesowana przez operatora, sprzedawca musi dzielić się z nim częścią swojego przychodu, niekiedy sięgającą ponad 40 proc. przychodu.

Wypracowanie standardu ma wpłynąć na upowszechnienie płatności oferowanych przez operatorów w całej branży oferującej dobra cyfrowe. Według Juniper Research rynek dóbr cyfrowych do 2014 roku ma osiągnąć wartość 220 mld dol.