Zaprojektowane wiele lat temu sieci LAN są niedostosowane do nowego modelu ruchu. Dziś coraz więcej danych wymienianych jest bezpośrednio miedzy urządzeniami końcowymi  na zasadzie klient – klient, np.  popularny komunikator Microsoft Lync działa w tym modelu. Tymczasem sieć LAN w firmie działa na zasadzie klient-serwer, gdzie administrator wszystko ustawia ręcznie przez konsolę. Andrzej Sawicki określa to obrazowo, że stare sieci LAN przystosowane były do obsługi ruchu w kierunku północ- południe, podczas gdy dziś coraz więcej danych wymieniane jest  na kierunku wschód- zachód.

– W takiej sytuacji wprowadzenie osobnego  systemu  dla sieci bezprzewodowej  WLAN może  stanowić wyzwanie. Problemem dla administratorów, pomijając koszty,  jest z jednej strony wielość systemów operacyjnych na terminalach, z drugiej obawy o bezpieczeństwo  – mówi Andrzej Sawicki. Dlatego dziś często działy IT podejmują decyzję o administrowaniu w firmach dwóch niezależnych od siebie sieci – LAN i WLAN.

Andrzej Sawicki podczas zorganizowanej prze HP konferencji przekonywał, że nie jest to najlepsze wyjście.  Prezentował rozwiązanie swojej firmy, które unifikuje zarządzanie tymi sieciami.  – Podstawą jest aplikacja, która to spina i wspiera sprzęt wielu producentów. Co ważne odciąża też dział IT od każdorazowego konfigurowania urządzeń, które pracownicy chcą wpiąć od firmowej sieci – podkreśla Sawicki. Odbywa się to na zasadzie autoidentyfikacji. Pracownik z nowym urządzeniem łączy się z siecią i dokonuje autorejestracji. Potem następuje przekierowanie na portal logowania, system wykrywa, jakie to urządzenia i jest ono przypisywane od odpowiedniej sieci – wyjaśnia Sawicki. Dodaje, że rozwiązanie HP pozwala na monitoring zarejestrowanego urządzenia.

Według niego takie rozwiązania w firmowych sieciach będą niebawem powszechne. Trendu BYOD nie można bowiem zignorować. – Groziłoby to niedostosowaniem systemu IT do potrzeb użytkowników i biznesu – mówi Sawicki. Wskazuje na badanie Gartnera, który prognozuje, że w 2016 r. w większości biur  będzie tylko jeden kabel. I to nie ethernetowy, a do zasilania. Świat bowiem przechodzi na rozwiązania bezprzewodowe. – W tym roku technologie mobilne w zostały wymienione na drugim miejscu priorytetów szefów IT (CIO) w ankiecie Gartnera – mówi Sawicki.

Według niego działy IT, które nie  unowocześnią swej firmowej sieci, nie mają szansy na poprawę wizerunku jako innowacyjnej organizacji wspierającej biznes, a nie tylko generującej koszty.