Hiszpański operator narodowy Telefonica zawarł umowę o współpracy z najmniejszą siecią na hiszpańskim rynku komórkowym – Yoigo (grupa TeliaSonera). Yoigo udostępni gigantowi swoją uruchomioną w bieżącym roku sieć LTE, w zamian za co będzie mogło sprzedawać produkty stacjonarne w sieci Telefoniki. Porozumienie zaskarżyła lokalna spółka Orange.

Formalna podstawa skargi nie jest publicznie znana, ale według nieoficjalnych informacji Orange utrzymuje, że na mocy tego porozumienia Yoigo staje się w istocie „odnogą” Telefoniki – chociaż nie ma na razie mowy o żadnych związkach kapitałowych – co radykalnie zmienia sytuację na hiszpańskim rynku telekomunikacyjnym i zaburza konkurencję.

Ewidentne jest natomiast, że w wyniku porozumienia Telefonica zacznie konkurować z Orange i Vodafone na rynku 4G (do tej pory nie mogło z powodu braku odpowiednich zasobów radiowych), a Yoigo z tymi samymi operatorami na rynku stacjonarnym, czego do tej pory nie robiło.

Od startu Yoigo w 2006 r. spółka korzysta z mobilnej sieci Telefoniki na zasadzie umowy o roamingu krajowym. Spółka weszła na rynek, jako czwarty gracz dzięki licencji na częstotliwości 2100 MHz. Jej rola na hiszpańskim rynku przypomina rolę P4 w Polsce. Yoigo obsługuje dzisiaj 3,2 mln klientów.

Orange dla odmiany we współpracy z Vodafone buduje w Hiszpanii sieć FTTH.