[b]Clearwire[/b], amerykański operator WiMAX ogłosił plany przeprowadzenia szeroko zakrojonych testów konkurencyjnej technologii LTE. Jedna z największych firm wspierających do tej pory standard WiMAX oświadczyła, że chce zbadać możliwości jednoczesnego wykorzystywania LTE i WiMAX. Nieoficjalne informacje z rynku telekomunikacyjnego za Atlantykiem świadczą o tym, że spółka rozważa całkowite przejście na technologię LTE. Wcześniej za technologią LTE opowiedzieli się tacy amerykańscy operatorz jak AT&T, Verizon i T-Mobile USA. Jedynym operatorem, na którego wsparcie w rozwijaniu WiMAX mógł liczyć Clearwire, był Sprint.

Celem testów LTE w Clearwire ma być osiągnięcie przepływności rzędu 20-70 Mb/s. Wykorzystana zostanie częstotliwość 2,5 GHz oraz sprzęt dostarczony m.in przez Huawei.

Spektrum 2,5 GHz jest przeznaczone na mobilne usługi czwartej generacji na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Dlatego Clearwire liczy, że testy LTE, prowadzone w Phoenix, w stanie Arizona, przyciągną uwagę wielu mobilnych operatorów z całego kraju, a w USA w nieodległej przyszłości powstanie spójny system usług mobilnych czwartej generacji oparty na współdziałaniu KLTE i WiMAX.

Ogłoszenie zaskakujących dla branży telekomunikacyjnej planów Clearwire zbiegło się w czasie z ujawnieniem niekorzystnych dla firmy wyników finansowych za drugi kwartał. Firma odnotowała ponad 125 mln dol. straty. Rok wcześniej strata wyniosła znacznie mniej, 73,4 mln dol.