Reklama
Rozwiń

Backhauling – warunek konieczny rozwoju sieci LTE

Rynek telefonii komórkowej w ostatnich latach zmienia się niezwykle szybkim tempie. Jeszcze kilka lat temu użytkownikom smartfonów wystarczył okazjonalny dostęp do maila, czy newsów, dziś telefon używany jest do oglądania video na YouTube, czy przesyłania zdjęć na Facebooka i Instagram. Nie chodzi jedynie o fakt, że przesyłamy dane coraz częściej, ale również o to, że danych jest znacznie więcej. To już nie tylko tekst, ale też wspomniane wcześniej video, zdjęcia czy muzyka. Do obsługi tego rosnącego ruchu potrzebne są nowe technologie. Jedną z nich jest backhauling dla sieci mobilnej

Publikacja: 19.08.2013 22:00

Backhauling – warunek konieczny rozwoju sieci LTE

Foto: ROL

Technologie mobilnej transmisji danych  zmieniały się w ostatnich latach, lecz chyba już nikt nie ma wątpliwości, że technologia LTE nie tylko wygra wyścig, ale też będzie poważnym rywalem dla stacjonarnego dostępu do sieci.

Z całą pewnością będzie tak w momencie, kiedy wdrożonazostanie technologia LTE-Advanced, w której przepustowość łącza do klienta będzie wynosiła 1 Gbps. Taki rozwój technik bezprzewodowego dostępu do sieci oraz rozwój urządzeń klienckich z aplikacjami działającymi w chmurze spowoduje gwałtowny wzrost ruchu w sieciach operatorów komórkowych. Zgodnie z raportem firmy Ericsson[1]wielkość transmitowanych danych w sieciach komórkowych może wzrosnąć nawet dwunastokrotnie do 2018 roku w stosunku do roku 2012.

Do końca 2018 roku – według tego samego raportu- 60 proc. populacji naszej planety będzie w zasięgu sieci LTE. Tak duży ruch generowany pomiędzy terminalem użytkownika a stacją bazową trzeba przetransportować do rdzenia sieci operatora i następnie do internetu, a więc także portali takich, jak Facebook,Twitter, czy YouTube. Trzeba ten ruch przeciągnąć (ang. haul) z końca – tyłu sieci (ang. back), czyli potrzebujemy rozwiązania potocznie określanego jako backhauling.

Najprościej mechanizm ten można opisać tak: backhauling, to przeniesiecie dużej ilości ruchu z pominięciem maksymalnie dużej ilości warstw (węzłów) pośrednich, a więc od terminala użytkownika, poprzez stacją bazową  i element terminujący w rdzeniu sieci operatora oraz przytaczany już Facebook na samym końcu tego łańcucha.

Ruch generowany przez transmisję danych będzie przyrastał w szybkim tempie, a obecnie dostępna infrastruktura operatorów komórkowych w warstwie dostępowej oraz agregacyjnej nie jest gotowa, by go obsłużyć. Dlatego też konieczne będzie zwiększenie pojemności aktualnie posiadanych łączy do stacji bazowych, a w większości przypadków trzeba będzie zbudować taką sieć od nowa. Najważniejszym wymogiem dla nowej infrastruktury będzie zdolność do obsłużenia co najmniej kilkuset megabitów na sekundę (LTE) lub nawet kilkunastu gigabitów na sekundę (LTE-Advanced) dla każdej z tysięcy stacji bazowych danego operatora.

Siecią gotową na realizację rozwiązania backhaulingu jest ogólnopolska sieć EXATEL, która w zasadzie już świadczy takie usługi. Usługę można realizować w dwóch modelach. Pierwszy, to model end-to-end na bazie ExBC (Exatel BackhaulCloud), w którym operator komórkowy wskazuje stacje bazowe LTE (eNodeB) oraz punkt centralny w rdzeniu sieci, który będzie agregował cały ruch, a cała reszta jest już realizowana przez sieć EXATEL.

Drugim modelem jest możliwość zaoferowanie połączeń pomiędzy poszczególnymi stacjami (węzłami), wskazanymi przez operatora komórkowego. Podstawą rozwiązań backhaul oferowanych przez Exatel są:

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej osób będzie korzystało ze smartfona podobnie, jak dzisiaj z komputera. Coraz większy ruch w sieci, który generują aplikacje, portale wideo czy media społecznościowe, będzie wymagał rozbudowy infrastruktury. Backhauling jest odpowiedzią na obecne i przyszłe wymagania w tym zakresie.

…..

[1] „Ericsson Mobility Report”, June 2013

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku