Urząd Komunikacji Elektronicznej oczekuje, że Telekomunikacja Polska w ramach zobowiązań inwestycyjnych uruchomi 1 milion nowych linii telekomunikacyjnych, które pozwolą na transfer co najmniej 6 Mb/s. Pierwszeństwo ma mieć budowa linii na terenach ubogich w infrastrukturę telekomunikacyjnych, czyli na wsiach i terenach tzw. „białych plam”.

Wczoraj Maciej Witucki, prezes zarządu TP, poinformował, że jego firma gotowa jest na realizację programu inwestycyjnego o wartości 3 mld zł, w wyniku którego wybuduje 400 tys. nowych linii, a zmodernizuje 600 tys.

Jak informuje UKE nie udało się jeszcze uzgodnić z TP, co obie strony uznają za modernizację linii, do jakich parametrów i gdzie. Zdaniem Anny Streżyńskiej, prezes UKE, urząd myśli obecnie raczej o 700 tys. nowych linii i modernizacji 300 tys. Urzędowi zależy bardziej na uruchamianiu usług szerokopasmowego dostępu do Internetu na tych liniach, na których z przyczyn technicznych (np. zbyt dużej odległości między gniazdkiem abonenckim, a węzłem sieci) dzisiaj w ogóle ich nie ma, niż na modernizacji już działających linii ADSL z 2 Mb/s do 6 Mb/s.