Brytyjski operator kablowy poinformował, że prowadzi analizy możliwości implementacji urządzeń sieciowych w technologii DOCSIS 3.1, które mogą zapewnić transfer w dół sieci o przepustowości 10 Gb/s na segment (1 Gb/s w górę) i ok. 800 Mb/s na jednego użytkownika.

Nowy standard jest w powijakach, ponieważ dopiero na początek przyszłego roku zapowiadana jest jego pełna specyfikacja, a na 2014 r. pierwsze urządzenia sieciowe. Wtedy możliwe będą testy techniczne. Tymczasem operatorzy, w tym Virgin Media, szykują się już dzisiaj do wdrażania kolejnych wersji DOCSIS 3.0, które niedługo dadzą przepustowości 400 Mb/s i 1,5 Gb/s na segment sieci.

Ponieważ DOCSIS 3.1 będzie wymagał głębszej ingerencji w platformę dostępową operatorów sieci kablowych można się spodziewać rynkowej rywalizacji obydwóch standardów: nowego – droższego i wydajniejszego oraz starszego – dojrzałego i zaadaptowanego.

DOCSIS 3.1 zapowiada wyższe przepływności na tej samej sieci HFC, dzięki innemu zagospodarowania spektrum częstotliwości w kablu koncentrycznym (większa liczba węższych kanałów radiowych, niż stosowane dzisiaj 6- i 8-megahercowe), zastosowaniu multipleksacji OFDM oraz modulacji QAM 1024 i 4096.