Przegląd prasy – piątek 9 maja

Publikacja: 09.05.2014 07:31

Na wieki wieków w sieci

To się może wydawać teoretyzowaniem, rozpisywaniem się nad sztucznym zagadnieniem. Ale nie oszukujmy się, problem danych, które zostają w sieci po śmierci internautów, z roku na rok będzie poważniejszy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=481397 (dostęp płatny)

T-Mobile traci klientów, ale wciąż jest największy. Bank pomoże?

kaem

T-Mobile Polska opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2014 r. Choć w ujęciu rocznym ma mniej klientów, wciąż pozostaje największym operatorem.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,15923471,T_Mobile_traci_klientow__ale_wciaz_jest_najwiekszy_.html (dostęp płatny)

Cyfrowy Polsat: Plus już w grupie

Urszula Zielińskas

Cyfrowy Polsat sfinalizował w środę przejęcie Metelemu, wehikułu, którego główne aktywa to udziały w Polkomtelu, operatorze sieci Plus. Satelitarna platforma spełniła wszystkie warunki wstrzymujące transakcję: spłaciła zobowiązania sięgające blisko 2 mld zł (kredyt niepodporządkowany oraz zabezpieczone obligacje niepodporządkowane), zawarła umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz wyemitowała i przydzieliła wspólnikom Metelemu nowe akcje po cenie emisyjnej 21,12 zł każda (razem 6,15 mld zł), które zostały warunkowo zarejestrowane w KDPW. Trafią do obrotu po rejestracji podwyższenia kapitału przez sąd. Zgodnie z zobowiązaniami wehikułów Zygmunta Solorza-Żaka i Heronima Ruty nie będą one handlować papierami przez 360 dni.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/756352_Cyfrowy_Polsat:_Plus_juz_w_grupie.html (dostęp płatny)

Midas: Wyrok NSA oznacza komplikacje

Urszula Zielińska

Zgodnie z zapowiedzią w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie w sporze o unieważnienie przetargu z 2007 r., w którym częstotliwości z zakresu 1800 MHz zdobyły Mobyland i CenterNet (dziś w grupie Midasa). NSA poparł argumenty T-Mobile Polska. Utrzymał decyzję sądu pierwszej instancji z lipca 2012 r. i oddalił kasację złożoną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, Mobyland i CenterNet od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego, zasądzając zwrot kosztów procesowych na rzecz T-Mobile Polska.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/756354_Midas:_Wyrok_NSA_oznacza_komplikacje.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja: Nadal przed Orange

Urszula Zielińska

350 mln euro przychodów, o 9,1 proc. mniej niż rok wcześniej, zanotowało w I kwartale T-Mobile Polska – wynika z danych zaprezentowanych przez Deutsche Telekom, właściciela komórkowej sieci. Licząc w naszej walucie, przychody T-Mobile obniżyły się o 8,2 proc., do 1,46 mld zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/756356_Telekomunikacja:_Nadal_przed_Orange.html (dostęp płatny)

Słówka na smartfonie

Iwona Jackowska

Pomysł na biznes Unijne fundusze wsparły start Fiszkoteki. Teraz firma zarabia na siebie i znajduje klientów w Hiszpanii. Stałymi klientami Fiszkoteki jest już kilkanaście szkół językowych, głównie w Warszawie. Firma realizuje też kontrakty pilotażowe w Hiszpanii, Holandii, Grecji.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3679895,18280,slowka-na-smartfonie (dostęp platny)

Kowalski wie, co zrobić z grafenem

Katarzyna Kapczyńska

Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów PAN, którym kieruje Kamil Kulesza, zbudowało platformę www.lem-nano.pl. Każdy z jej zarejestrowanych użytkowników może obstawiać, jakie są szanse na wykorzystanie grafenu w różnych dziedzinach gospodarki.  Internet trafnie przewiduje, kiedy będzie powódź i czy uda się złapać Saddama Husajna. Dlatego nie eksperci, lecz głos tłumu wskaże naukowcom kierunek badań nad superwęglem i jego najbardziej prawdopodobne zastosowania.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3679886,64983,kowalski-wie-co-zrobic-z-grafenem (dostęp płatny)

Cyfrowy Polsat nabiera rozmiarów

Kamil Zatoński

Średniak wśród blue chipów średniakiem pozostanie, ale w rozmiarze L, a nie M.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3679867,76946,cyfrowy-polsat-nabiera-rozmiarow (dostęp płatny)

10 przełomowych technologii roku

Łukasz Ostruszka

Rolnicze drony, bezpieczne smartfony i okulary wirtualnej rzeczywistości znalazły się wśród przełomowych technologii 2014 r.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3679878,27418,10-przelomowych-technologii-roku (dostęp płatny)

Parafka wygra z Solorzem-Żakiem?

Magdalena Lemańska

Czwartkowa decyzja NSA, oznaczająca w praktyce konieczność unieważnienia przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz, czasu oczywiście nie cofnie, ale stanie się poważną zagwozdką dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1241588-Parafka-wygra-z%C2%A0Solorzem-Zakiem.html (dostęp platny)

Pionier LTE w tarapatach

Urszula Zielińska

Częstotliwości 1800 MHz pozwoliły grupie Cyfrowego Polsatu jako pierwszej zaoferować mobilny internet w technologii LTE. Popyt na rzadkie dobra rośnie. Rośnie także ich cena. Sieci Play i T-Mobile zapłaciły za nie trzy razy więcej niż grupa Solorza-Żaka. Z winy urzędu regulacyjnego trzeba będzie jednak powtórzyć przetarg na częstotliwości mobilnego internetu posiadane przez spółki Zygmunta Solorza-Żaka. – Rozumiem ból prezesa UKE, ale są sytuacje, kiedy kończą się możliwości interpretacji przepisów – mówiła wczoraj sędzia Maria Jagielska, ogłaszając wyrok ważny dla rynku telefonii komórkowej w Polsce. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zajął stanowisko w sporze o unieważnienie przetargu na częstotliwości, dzięki którym grupa Zygmunta Solorza-Żaka świadczy trzeci rok z rzędu usługi mobilnego internetu w jednej z najnowocześniejszych technologii – LTE.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1241590-Pionier-LTE-w–tarapatach.html (dostęp płatny)

Zwrot programu kupionego w sieci

Marcin Przybysz,  Przemysław Walasek

Prawo odstąpienia od umowy zawieranej na odległość nie dotyczy wszystkich rodzajów produktów. W niektórych przypadkach przepisy wyłączają taką możliwość. Kiedy tak może być? Internet daje sprzedawcy wiele możliwości kreowania odpowiedniego wizerunku danego towaru, chociażby poprzez profesjonalne zdjęcia, podkreślające walory produktu czy oryginalny opis jego funkcjonalności. W momencie dokonywania zakupu w sieci nabywca nie ma możliwości sprawdzenia i wypróbowania towaru, zanim transakcja zostanie sfinalizowana. Z tego właśnie powodu ustawodawca dał konsumentowi możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyn, poprzez złożenie stosownego oświadczenia na piśmie w terminie 10 dni. W niektórych jednak sytuacjach, np. w przypadku sprzedaży oprogramowania lub innych treści cyfrowych za pośrednictwem internetu, przyznanie konsumentowi prawa do odstąpienia od umowy podważałoby biznesową racjonalność tego typu transakcji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1241402-Zwrot-programu-kupionego-w-sieci.html (dostęp płatny)

Na wieki wieków w sieci

To się może wydawać teoretyzowaniem, rozpisywaniem się nad sztucznym zagadnieniem. Ale nie oszukujmy się, problem danych, które zostają w sieci po śmierci internautów, z roku na rok będzie poważniejszy.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G