Łukasz Ostruszka
Rolnicze drony, bezpieczne smartfony i okulary wirtualnej rzeczywistości znalazły się wśród przełomowych technologii 2014 r.
http://pulsbiznesu.pb.pl/3679878,27418,10-przelomowych-technologii-roku (dostęp płatny)
Parafka wygra z Solorzem-Żakiem?
Magdalena Lemańska
Czwartkowa decyzja NSA, oznaczająca w praktyce konieczność unieważnienia przetargu na częstotliwości z zakresu 1800 MHz, czasu oczywiście nie cofnie, ale stanie się poważną zagwozdką dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1241588-Parafka-wygra-z%C2%A0Solorzem-Zakiem.html (dostęp platny)
Pionier LTE w tarapatach
Urszula Zielińska
Częstotliwości 1800 MHz pozwoliły grupie Cyfrowego Polsatu jako pierwszej zaoferować mobilny internet w technologii LTE. Popyt na rzadkie dobra rośnie. Rośnie także ich cena. Sieci Play i T-Mobile zapłaciły za nie trzy razy więcej niż grupa Solorza-Żaka. Z winy urzędu regulacyjnego trzeba będzie jednak powtórzyć przetarg na częstotliwości mobilnego internetu posiadane przez spółki Zygmunta Solorza-Żaka. – Rozumiem ból prezesa UKE, ale są sytuacje, kiedy kończą się możliwości interpretacji przepisów – mówiła wczoraj sędzia Maria Jagielska, ogłaszając wyrok ważny dla rynku telefonii komórkowej w Polsce. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zajął stanowisko w sporze o unieważnienie przetargu na częstotliwości, dzięki którym grupa Zygmunta Solorza-Żaka świadczy trzeci rok z rzędu usługi mobilnego internetu w jednej z najnowocześniejszych technologii – LTE.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1241590-Pionier-LTE-w–tarapatach.html (dostęp płatny)
Zwrot programu kupionego w sieci
Marcin Przybysz, Przemysław Walasek
Prawo odstąpienia od umowy zawieranej na odległość nie dotyczy wszystkich rodzajów produktów. W niektórych przypadkach przepisy wyłączają taką możliwość. Kiedy tak może być? Internet daje sprzedawcy wiele możliwości kreowania odpowiedniego wizerunku danego towaru, chociażby poprzez profesjonalne zdjęcia, podkreślające walory produktu czy oryginalny opis jego funkcjonalności. W momencie dokonywania zakupu w sieci nabywca nie ma możliwości sprawdzenia i wypróbowania towaru, zanim transakcja zostanie sfinalizowana. Z tego właśnie powodu ustawodawca dał konsumentowi możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyn, poprzez złożenie stosownego oświadczenia na piśmie w terminie 10 dni. W niektórych jednak sytuacjach, np. w przypadku sprzedaży oprogramowania lub innych treści cyfrowych za pośrednictwem internetu, przyznanie konsumentowi prawa do odstąpienia od umowy podważałoby biznesową racjonalność tego typu transakcji.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1241402-Zwrot-programu-kupionego-w-sieci.html (dostęp płatny)