Nie będzie obniżki MTR w lipcu. 3,2 eurocenta w przyszłym roku?

Publikacja: 26.03.2010 00:00

Urząd Komunikacji Elektronicznej zajął długo wyczekiwane przez branżę stanowisko w sprawie dalszej polityki wobec MTR-ów. Wynika z niego, że UKE odstąpił od zaplanowanej na lipiec tego roku obniżki MTR. O takiej możliwości rpkom.pl pisał w ubiegłym tygodniu.

– Z uwagi na efekty kryzysu światowego, które są widoczne na polskim rynku telekomunikacyjnym, Prezes UKE odstąpił od obniżki stawek MTR w styczniu 2010 r. Ten sam powód, jak również konieczność przeprowadzenia wymaganych przez ustawę procedur, leżą u podstaw odstąpienia od zmiany MTR w lipcu 2010 r. Dopiero dokładna analiza i weryfikacja uzasadnień kosztowych które zostaną przez MNO przedstawione w kwietniu br. pozwoli na ustalenie dokładnej wysokości stawki MTR, ale z uwagi na czasochłonność tych analiz nastąpi to od dnia 1 stycznia 2011 r. – czytamy w stanowisku regulatora.

Równocześnie z analizą kosztów operatorów, prezes UKE analizuje i będzie analizować przez cały 2010 r. koszty zakańczania połączeń w sieciach komórkowych na pozostałych rynkach europejskich. Obecnie prezes UKE szacuje na podstawie obserwacji tendencji europejskich, że stawka MTR powinna kształtować się od dnia 1 stycznia 2011 r. na poziomie 3,2 eurocenta za minutę. Jednocześnie Zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 7 maja 2009 r. prognozuje, że stawka za zakańczanie połączenia w sieci ruchomej po przejściu (1 stycznia 2013 r.) na koszty oparte o wyniki kalkulacji kosztów bottom-up powinna kształtować się na poziomie od 1,5 do 3 eurocentów za minutę.

Stanowisko co do potencjalnej asymetrii dla operatorów, którzy w dniu 1 stycznia 2013 r. będą prowadzili działalność krócej niż 4 lata zostanie poddane konsultacjom ze środowiskiem telekomunikacyjnym 31 marca 2010 r. Niezależnie od tego od dnia 1 lipca 2010 r. zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem ulegną obniżeniu stawki operatora P4, a co za tym idzie zmianie ulegnie asymetria z 126 proc. do 110 proc.

Harmonogram prac w zakresie MTR:

[ul] [li]31 marca – 30 kwietnia 2010 r. w zakresie asymetrii MTR – konsultacje środowiskowe stanowiska Prezesa UKE[/li] [/ul] [ul] [li]31 maja 2010 r. – Ostateczne stanowisko Prezesa UKE w zakresie regulacji asymetrii MTR [/li] [/ul] [ul] [li]2012 r. – koniec prac nad modelem bottom-up kalkulującym przyrostowe koszty usługi zakańczania połączeń w sieciach komórkowych.[/li] [/ul]

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu