ATM widzi potencjał w usługach serwerowych dla MSP

Publikacja: 28.02.2014 13:47

Choć operator data center i transmisji danych ATM raport za 2013 r. opublikuje w marcu, to dziś podał przychody jednego z nowszych pomysłów na biznes.

Chodzi o wynajem serwerów przeznaczonych dla małych i średnich firm, czyli usługę ATMAN EcoSerwer. Jak poinformował ATM, przychody z tego tytułu w 2013 r. zanotowały dynamiczny, 190-proc. wzrost.

Osiągnięcie takiego wyniku nie jest na razie trudne z powodu niskiej bazy. Przychodów ATM z ATMAN EcoSerwier w 2012 r. wyniosły 1,3 mln zł, a w 2013 r. 3,8 mln zł.

– Polacy coraz częściej wykorzystują sieć już nie tylko do sprawdzania dostępności ofert, ale też do zakupów on-line. Małe i średnie firmy są tego świadome. Rozbudowują swoje internetowe kanały dotarcia do klientów, ale w tym celu nie muszą ani kupować sprzętu ani implementować systemów teleinformatycznych. Coraz chętniej za to korzystają z infrastruktury serwerowej i sieciowej, która w naszych centrach danych udostępniana jest w formie usługi na żądanie i rozliczana w trybie abonamentowym. Dzięki temu próg inwestycyjny jest niższy niż w przeszłości, gdy beneficjentem internetowej rewolucji były przede wszystkim duże przedsiębiorstwa z własnymi serwerowniami – mówi cytowany w informacji prasowej Maciej Krzyżanowski, prezes ATM.

ATM przywołuje niedawno opublikowane dane GUS, zgodnie z którymi stronę internetową niewiele ponad 60 proc. małych, często rodzinnych spółek. I w jednym i w drugim przypadku strony internetowe najczęściej jednak ograniczają się do prostych funkcjonalności, umożliwiających prezentowanie katalogów produktów i usług. Strony z  aplikacjami do zdalnej rezerwacji i zamówień udostępniło dotąd zaledwie 15,2 proc. firm.

Ten stan jednak zmienia się dynamicznie – przekonuje ATM i przewiduje, że trend widoczny w sprzedaży dla MSP powinien utrzymać się na wysokim poziomie w przyszłości.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu