Wiadomość tekstowa zamiast ustawy
Jeszcze w lipcu – o ile zajdzie taka konieczność – część z nas otrzyma SMS-a ostrzegającego przed zbliżającym się zagrożeniem pogodowym (burzą, trąbą powietrzną itp.). To efekt porozumienia, jakie Ministerstwo Cyfryzacji podpisało z głównymi operatorami komórkowymi. Na razie system będzie działać w skali wojewódzkiej, co oznacza, że jeśli zagrożeni będą np. mieszkańcy Płocka, to podobne ostrzeżenie od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) odczytają mieszkańcy np. Warszawy. Z czasem komunikaty mają trafiać do węższych grup obywateli. Uruchomienie usługi (koszty jej funkcjonowania wezmą na siebie operatorzy) ma uchronić mieszkańców przed powtórką z zeszłego roku. Wtedy to – między 11 a 12 sierpnia – przez trzy województwa (pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie) przetoczyła się gwałtowna nawałnica, która – oprócz ogromnych strat liczonych w setkach milionów złotych – przyczyniła się do śmierci sześciu osób.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1158643,usprawnienie-systemu-wczesnego-ostrzegania.html (dostęp płatny)
Wyborcza.pl
Niby tylko Proso, ale jednak nie okruchy. Xiaomi wyrosło na tanich smartfonach, teraz idzie po miliardy
Za kilka dni Xiaomi, przez lata postrzegane jako „chińska podróbka Apple”, zadebiutuje na giełdzie. Chce zebrać podczas IPO ponad 6 mld dol. Można stawiać proso przeciwko jabłkom, czy im się uda. „Proso” – to oznacza chińska zbitka XiaoMi. Choć według Lei Juna, który firmie szefuje od jej powstania, to bardziej wieloznaczna nazwa. „Xiao” to buddyjska myśl, według której „pojedyncze ziarno ryżu Buddysty jest tak wielkie jak góra”. W połączeniu z „Mi” od „mobilność”, nazwa ta ma dawać jasny sygnał: oto firma, która zbuduje swoją wielkość od małego ziarenka, bazując właśnie na nowych technologiach.
http://wyborcza.pl/7,156282,23602623,niby-tylko-proso-ale-jednak-nie-okruchy-xiaomi-wyroslo-na.html (dostęp płatny)
Parkiet
„Made in China 2025”, czyli dlaczego USA biją w Chiny
Chińska strategia zdobycia dominacji w kluczowych sektorach technologicznych jest też groźna dla Polski. http://archiwum.parkiet.com/artykul/800759_„Made_in_China_2025”_czyli_dlaczego_USA_bija_w_Chiny.html (dostęp płatny)
Puls Biznesu
Comarch czeka ważny sprawdzian
Ważą się losy przejęcia utrzymania największego krajowego systemu informatycznego. Wkrótce okaże się, czy Comarch sobie radzi, czy też kontrakt zostanie w rękach Asseco. Pod koniec kwietnia Comarch informował, że proces przejęcia opieki nad największym systemem informatycznym w kraju, czyli kompleksowego systemu informatycznego ZUS (KSI), przebiega bez większych perturbacji.
https://www.pb.pl/comarch-czeka-wazny-sprawdzian-933626 (dostęp płatny)
Nowy szef Aplikacji Krytycznych
Spółką IT fiskusa, powołaną, by pomagać skarbówce wykrywać naruszenia przepisów podatkowych, od 1 lipca pokieruje Maciej Wardaszko. Według nieoficjalnych informacji „PB”, w czwartek rada nadzorcza na nowego prezesa Aplikacji Krytycznych wybrała Macieja Wardaszkę. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Towarka, który kierował spółką od października 2017 r. Maciej Wardaszko ostatnie dwa lata pracował w Centralnym Ośrodku Informatyki. Wcześniej — w PKO BP i Oracle.
https://www.pb.pl/nowy-szef-aplikacji-krytycznych-933621 (dostęp płatny)