Sieć telekomunikacyjna NetMaks, budowana przez sosnowiecką spółkę Milmex Systemy Komputerowe rozpoczęła testy usług dostępu do internetu i telefonii na terenie Tarnowa.

W testach mogą wziąć udział mieszkańcy Tarnowa oraz gmin przyległych, których miejsce zamieszkania znajduje się w zasięgu sieci NetMaks. Udział w przedsięwzięciu pozwala wszystkim testującym na korzystanie z szerokopasmowego internetu oraz telefonu przez 3 miesiące całkowicie za darmo w ramach testowania usług NetMaks.

Po zakończeniu testów usługa będzie dostępna dla mieszkańców miasta i okolicznych gmin. Na tym terenie NetMaks zlokalizował pięć stacji bazowych (czterosektorowych anten nadawczo-odbiorczych). Budowa sieci jest realizowana w oparciu o bezprzewodowy, radiowy standard transmisji danych WiMAX 802.16e-2005, docelowo zaś WiMAX 4G. Partnerem technologicznym projektu jest firma Airspan Communications.

Budowa sieci NetMaks realizowana jest ze wsparciem środków unijnych. W rejonie Tarnowa operator sieci korzysta ze współfinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Docelowo z infrastruktury NetMaks będą mogli korzystać mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz podlaskiego.