Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?

Na czwartek rano Urząd Komunikacji Elektronicznej zwołał konferencję poświęconą ogłoszeniu aukcji częstotliwości 3,6 GHz dla sieci komórkowych zwaną aukcją 5G. Poznamy jej finalne warunki i harmonogram.

Publikacja: 20.06.2023 15:50

Choć UKE zwiększył bloki przeznaczone dla uczestników tej aukcji, to nie podniósł ceny minimalnej

Choć UKE zwiększył bloki przeznaczone dla uczestników tej aukcji, to nie podniósł ceny minimalnej

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z ostatnią wersją dokumentacji aukcyjnej poddanej konsultacjom w kwietniu br. UKE chce przeznaczyć na aukcję cztery bloki pasma o szerokości 100 MHz każdy i cenie wywoławczej 450 mln zł.

W aukcji miałyby wziąć udział podmioty, które posiadają już częstotliwości z innych zakresów pozwalające oferować usługi mobilnej telefonii i internetu (1800, 900, 2100 i 2600 MHz) oraz, które zainwestowały w sieć w ostatnich latach minimum 1 mld zł. Warunki te ograniczają grono potencjalnych uczestników do czterech operatorów mobilnych działających w Polsce: Orange Polska, P4, Polkomtela i T-Mobile Polska.

Zgodnie z propozycją UKE każdy z uczestników może otrzymać rezerwację jednego bloku pasma C.  

Choć UKE zwiększył bloki przeznaczone dla uczestników tej aukcji, to nie podniósł ceny minimalnej. Jak tłumaczył prezes urzędu dr Jacek Oko, zamiast tego oczekuje się od operatorów, że zbudują sieci o konkretnych parametrach nie tylko zasięgowych, ale i jakościowych.

Sieci wybudowane z wykorzystaniem pasma C mają zapewnić przepływność 100 Mb/s 99 proc. gospodarstw domowych (po 60 miesiącach od przyznania rezerwacji), 95 proc. terytorium kraju (po 84 miesiącach), 100 proc. dróg krajowych i wojewódzkich (po 84 miesiącach).

Operatorzy uważali te oczekiwania za zbyt wygórowane i niemożliwe w realizacji z wykorzystaniem jedynie pasma będącego przedmiotem aukcji. Liczyli na to, że UKE jeszcze zmieni zdanie tak, aby warunki nie były tak twardo sformułowane.

Czytaj więcej

Polskie 5G po nowemu. 5 lat na usunięcie sprzętu z Chin

UKE oczekiwał też, że uczestnicy aukcji 5G spełnią wymogi dot. cyberbezpieczeństwa przewidujące m.in., że operator w maksymalnie 5 lat będzie musiał usunąć ze swojej sieci sprzęt od producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka. W wypadu krytycznych elementów sieci termin ten określono na pierwszy rok od otrzymania rezerwacji.

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez UKE w grudniu 2022 r. od ogłoszenia aukcji operatorzy będą mieli około 45 dni na złożenie ofert wstępnych. Potem około 21 dni ma potrwać ocena formalna. Około 24 dni – aukcje próbne. Potem około 15 dni właściwa licytacja i około 30 dni postępowanie rezerwacyjne.

„Przewidujemy, że zwycięzcy aukcji otrzymają pasmo do dyspozycji w IV kwartale 2023 r. Wtedy też komercyjnie będą mogły być uruchamiane pierwsze stacje w C-bandzie” – podawał UKE na blogu ogłaszając – jeśli nie liczyć aukcji odwołanej w 2020 r. - drugie konsultacje dokumentacji aukcji 5G z powyższymi zasadami.

Urząd zapowiadał również, że w okresie wakacyjnym (a te zaczynają się w przyszły tygodniu) rozpocznie konsultacje dokumentacji procedury selekcyjnej na pasma 700 MHz i 800 MHz.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu