Hyperloop miał być rewolucją na torach. Miliarder włącza hamulec

Projekt superszybkiej lewitującej kolei próżniowej, który miał zrewolucjonizować transport pasażerski, znalazł się na zakręcie. Richard Branson, jeden z „ojców” tego przedsięwzięcia zwalnia z realizacją tej koncepcji.

Publikacja: 23.02.2022 14:11

Richard Branson

Richard Branson

Foto: Bloomberg

Pracę straci połowa zespołu pracującego nad Virgin Hyperloop. Co więcej firma zarzuca plan budowy pociągów pasażerskich na rzecz towarowych. To ma usprawnić pracę nad innowacyjną technologią – transport ładunków ma bowiem znacznie mniej uregulowań, jak również łatwiej spełnić wymogi bezpieczeństwa – podał „Financial Times”.

Cięcia dotkną 111 osób. Dziennikarze „FT” w rozmowie z pracownikami usłyszeli, że skala zwolnień jest „zdecydowanie nieoczekiwana”. Amerykański projekt super kolei, która miałaby poruszać się w próżniowych rurach z prędkością dochodzącą do 1 tys. km/h, rozwijany jest od 2013 r. Virgin Hyperloop (wcześniej nazywany Hyperloop One) był jednym z wiodących tego typu przedsięwzięć na świecie pod względem zaawansowania prac (prowadzono już testy z pasażerami). Eksperymentalna technologia miała jednak coraz więcej kłopotów z przyciąganiem funduszy na rozwój. W efekcie koncept hiper szybkiego transportu mocno wyhamował. A jeszcze w 2017 r. przedstawiciele firmy zapowiadali, że lewitujące pociągi tego typu pojawią się na świecie do 2020 r. Na razie nigdzie nie udało się wdrożyć takiego rozwiązania.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Wizje Przyszłości
Ogromne źródło energii. Naukowcy odkryli je wprost pod naszymi nogami
Wizje Przyszłości
Kalifornijski start-up chce dokonać nowej rewolucji. Umożliwi komunikację we śnie
Wizje Przyszłości
Chcą dowiercić się do jądra Ziemi. Tania energia na miliony lat
Wizje Przyszłości
Hotel z atomowym napędem. "Flytanic" może lecieć kilka lat
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wizje Przyszłości
Turystyka kosmiczna uderzy w klimat? Naukowcy: szkodzi warstwie ozonowej