Premier Rosji podpisał dekret o przydzieleniu 12,4 mld rubli (260 mln zł) na budowę synchrotronu na Wyspie Ruskiej położonej kilometr od Władywostoku. Za te pieniądze na potrzeby naukowego kompleksu zostanie zbudowany obiekt o powierzchni około 20 tys. m kw. Zakończenie prac planowane jest na 2026 rok. Inwestorem budowy jest Narodowe Centrum Badawcze „Instytut Kurczatowa” - informuje „Kommersant”.
Synchrotron to kompleks akceleracyjny, w którym elektrony poruszają się z prędkością bliską prędkości światła. Cząstki są przyspieszane przez pola magnetyczne wytwarzane wewnątrz pierścienia synchrotronowego przez specjalne magnesy. Przyspieszając wewnątrz tego pierścienia, cząstki emitują specjalne promieniowanie, które naukowcy wykorzystują w szczególności do badania różnych materiałów.
Oficjalnie według służby prasowej rządu badania, które mają być prowadzone w synchrotronie, pozwolą na „opracowanie nowych materiałów przeznaczonych m.in. do pracy w ekstremalnych warunkach. Ponadto naukowcy będą mieli dostęp do opracowywania leków przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych nowej generacji”.
Jest jeszcze jeden aspekt wykorzystania synchrotronu. Przyspieszone w nim cząstki są źródłem charakterystycznego promieniowania zwanego promieniowaniem synchrotronowym. Unikalne właściwości tego światła to m.in. ogromna intensywność w wiązce – jest ono miliony razy jaśniejsze od światła, które dociera do Ziemi ze Słońca.
Czytaj więcej
Wysokoenergetyczny laser zniszczył w trakcie testów wiele pocisków moździerzowych i dronów. Instalowany jest teraz na wozach bojowych i okrętach.