Bioimpuls ma zastąpić opiekunów. Wystarczy napięcie mięśni czy ruch oka

Dzięki tej polskiej technologii osoby niepełnosprawne nie będą zdane wyłącznie na wsparcie osób zdrowych. Teraz mają bowiem sterować urządzeniami za pomocą sygnałów bioelektrycznych.

Publikacja: 28.12.2021 01:19

Ruch oka  czy napięcie mięśni ma wystarczyć,  aby osoby  z dysfunkcjami ruchu i mowy mogły sterować

Ruch oka czy napięcie mięśni ma wystarczyć, aby osoby z dysfunkcjami ruchu i mowy mogły sterować urządzeniami domowej automatyki

Foto: Shutterstock

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) pracuje nad wdrożeniem systemu o nazwie Sagacity, który – dzięki bezprzewodowym wzmacniaczom sygnałów bioelektrycznych – umożliwi sterowanie elementami smart home. Sagacity bazuje na rozwiązaniach opartych na technologiach 433 Mhz, które nie wymagają dokonywania znaczących zmian wewnątrz lokali mieszkalnych – wystarczy jedynie posiadanie standardowej instalacji elektrycznej oraz wi-fi. To może być zatem przełom dla wielu osób z niepełnosprawnościami. Nowatorski projekt dofinansowało już Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

– Sagacity będzie ułatwiał funkcjonowanie osobom sprawnym, ale jego wykorzystanie przez osoby z dysfunkcjami ruchu lub mowy jest szczególnie cenne. Wiele podstawowych czynności, które do tej pory wymagały pomocy opiekuna, będzie realizowanych samodzielnie – mówi Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.

Czytaj więcej

AI przewidzi, u kogo rozwinie się demencja

Do sterowania wystarczy odczyt napięcia mięśni czy z gałki oka – to zastąpi konieczność wydawania sprzętom poleceń głosem czy z poziomu smartfona. Eksperci twierdzą, że technologia ta posłuży seniorom do zniesienia barier w zakresie korzystania z automatyki domowej – umożliwi sterowanie oświetleniem i gniazdkami elektrycznymi za pomocą wzmacniaczy EOG (wykorzystanie ruchu gałek ocznych) i EMG (wykorzystanie napięcia mięśniowego). W przyszłości w ten sposób ma być też np. kontrolowane ustawienie łóżka medycznego czy monitorowanie pracy pompy przeciwodleżynowej.

– Rozwój wzmacniaczy EOG/EMG ma potencjał podniesienia komfortu życia. To, co dla osób w pełni sprawnych jest łatwo dostępne, wkrótce może być równie łatwe w użyciu dla tych z ograniczeniami – mówi Cezary Biele, kierownik Laboratorium Interaktywnych Technologii w OPI PIB.

Dodatkowo taka forma sterowania inteligentnymi urządzeniami ma być bezpieczna – stworzone zostanie bowiem oprogramowanie zdolne do interpretacji i odnajdywania indywidualnych wzorców bioelektrycznych danej osoby. Ten swoisty PIN umożliwi autoryzację użytkownika na podstawie danych z EOG i EMG.

Biotechnologia
Sztuczna inteligencja ochroni przed kolejną pandemią? Pracują nad szczepionkami
Biotechnologia
To istna rzeźnia. Śledczy sprawdzą testy na zwierzętach w firmie Elona Muska
Biotechnologia
Znany dystrybutor IT wchodzi w biotechnologię
Biotechnologia
Nowy zabójca wirusów. Także Covid-19 nie przeżyje
Biotechnologia
Nowa aplikacja na smartfona wykryje Covid-19 w mniej niż minutę
Biotechnologia
Japończycy stworzyli karaluchy-cyborgi. Pojawiły się poważne zarzuty