Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) pracuje nad wdrożeniem systemu o nazwie Sagacity, który – dzięki bezprzewodowym wzmacniaczom sygnałów bioelektrycznych – umożliwi sterowanie elementami smart home. Sagacity bazuje na rozwiązaniach opartych na technologiach 433 Mhz, które nie wymagają dokonywania znaczących zmian wewnątrz lokali mieszkalnych – wystarczy jedynie posiadanie standardowej instalacji elektrycznej oraz wi-fi. To może być zatem przełom dla wielu osób z niepełnosprawnościami. Nowatorski projekt dofinansowało już Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
– Sagacity będzie ułatwiał funkcjonowanie osobom sprawnym, ale jego wykorzystanie przez osoby z dysfunkcjami ruchu lub mowy jest szczególnie cenne. Wiele podstawowych czynności, które do tej pory wymagały pomocy opiekuna, będzie realizowanych samodzielnie – mówi Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB.
Czytaj więcej
Dzięki nowej technologii przypadki demencji będzie można przewidzieć z dokładnością do 92 proc. To daje o wiele lepszy wynik niż dwa obecnie stosowane badania – uważają naukowcy.
Do sterowania wystarczy odczyt napięcia mięśni czy z gałki oka – to zastąpi konieczność wydawania sprzętom poleceń głosem czy z poziomu smartfona. Eksperci twierdzą, że technologia ta posłuży seniorom do zniesienia barier w zakresie korzystania z automatyki domowej – umożliwi sterowanie oświetleniem i gniazdkami elektrycznymi za pomocą wzmacniaczy EOG (wykorzystanie ruchu gałek ocznych) i EMG (wykorzystanie napięcia mięśniowego). W przyszłości w ten sposób ma być też np. kontrolowane ustawienie łóżka medycznego czy monitorowanie pracy pompy przeciwodleżynowej.
– Rozwój wzmacniaczy EOG/EMG ma potencjał podniesienia komfortu życia. To, co dla osób w pełni sprawnych jest łatwo dostępne, wkrótce może być równie łatwe w użyciu dla tych z ograniczeniami – mówi Cezary Biele, kierownik Laboratorium Interaktywnych Technologii w OPI PIB.