Dzięki zastosowaniu ultracienkich, lekkich materiałów, karaluchy mogą swobodnie poruszać się po dowolnych rodzajach terenu. Plecaki zostały wydrukowane w drukarce 3D z elastycznego polimeru i są idealnie dopasowane do kształtu odwłoku owada.
Miniaturowe cyborgi powstały w laboratoriach RIKEN CPR – multidyscyplinarnego instytutu badawczego znajdującego się pod Tokio.
Japońscy naukowcy do stworzenia miniaturowych cyborgów wykorzystali odmianę dość popularna w domowych hodowlach - karaczana madagaskarskiego (Gromphadorhina portentosa), który osiąga długość 6-8 cm, ma czarnobrązowe ciało, brązowy odwłok i brak skrzydeł.
Karaluchy-cyborgi są sterowane za pomocą sygnałów radiowych. Operator będzie mógł wysłać do niego sygnał radiowy. Do włókien nerwowych karaluchów podłączono układ elektroniczny, który potrafi zamienić polecenia wydane przez operatora na ciąg impulsów elektrycznych. Naukowcy – po początkowych problemach z zasilaniem całego systemu – zdecydowali się na umieszczenie na plecakach owadów miniaturowych ogniw słonecznych, które w ciągu dnia ładują akumulatory.
Czytaj więcej
Rozwój inżynierii i nanotechnologii osiąga kolejne kamienie milowe. Dowodzą tego badacze amerykańskich czołowych instytutów, którzy w ramach zespołu stworzonego w Rice University, pracują nad bezprzewodowym bio-sterowaniem.