Co można zyskać, pracując w chmurze

W dynamicznie zmieniającym się świecie dla przedsiębiorców ważne jest, aby korzystać z nowoczesnych narzędzi ułatwiających wymianę danych pomiędzy wszystkim członkami zespołu. Korzystając z przedstawionych aplikacji, można zostawić konkurencję daleko w tyle.

Publikacja: 30.10.2017 20:52

Dziś niemal połowa Polaków korzysta z internetu mobilnego

Dziś niemal połowa Polaków korzysta z internetu mobilnego

Foto: shutterstock

Dziś niemal połowa Polaków korzysta z internetu mobilnego (w 2012 r. – 5 proc., w 2009 r. – 1 proc.), a ok. 70 proc. sięga po tablet przynajmniej raz w tygodniu. Jednak zaledwie 8 proc. przedsiębiorstw korzysta z rozwiązań chmurowych.

Wraz z rosnącym dostępem do urządzeń mobilnych z desktopu do chmury przeniesie się też technologia wspierająca biznes, która w najbliższym czasie stanie się częścią życia coraz większej liczby właścicieli firm i przedsiębiorców.

Teraz nawet księgowość można będzie prowadzić w chmurze, ponieważ powstające rozwiązania są tak tworzone, by doskonale działały na smartfonie, tablecie, laptopie i podobnych urządzeniach. Co jednak oznacza „być w chmurze” i jakie może to przynieść korzyści dla działalności firmy? Oto kilka przykładów, jak platformy oparte na technologii chmury mogą zmienić życie przedsiębiorcy i jego firmę na lepsze.

Skuteczna technologia

Możliwość pracy tam, gdzie się chce i kiedy się chce – brzmi jak technologiczne science fiction? A jednak platformy chmurowe są proste w użyciu, integrują się z firmą i są automatycznie aktualizowane. Nie ryzykuje się więc utraty niezapisanych danych. Można nawet powiązać systemy CRM (do zarządzania relacjami z klientami) oraz narzędzia do raportowania, co umożliwia firmie korzystanie z kluczowych systemów biznesowych za pomocą jednego narzędzia.

Według raportu „Walk With Me” równowaga między pracą a życiem prywatnym jest ważną kwestią dla młodych przedsiębiorców. Ok. 66 proc. badanych przedsiębiorców stawia życie osobiste na pierwszym miejscu, przed pracą, a 62 proc. gotowych jest zrezygnować z zysków, aby zachować wierność swoim osobistym wartościom i etyce.

Dzięki chmurze można więc swobodnie zarządzać firmą, dostosowując pracę i jej czas do potrzeb. To świetny sposób na zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym i utrzymanie doskonałej harmonii.

Od prawa pracy i prawa podatkowego po przepisy o ochronie danych osobowych – właściciele firm wiedzą, że wszechobecna biurokracja jest zmorą przedsiębiorców. Rozwiązania księgowe oparte na chmurze są na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do zmian prawnych. Przedsiębiorca o nich wie, ale nie musisz sobie zawracać głowy ich śledzeniem.

Zmniejszanie kosztów ogólnych

Koszty operacyjne prowadzenia firmy stale rosną. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej przedsiębiorców pracuje w domu lub w wirtualnych biurach i zachęca do tego swoich pracowników. Praca w chmurze pozwala ograniczyć fizyczną wielkość powierzchni biurowej i koszty z tym związane.

Badania firmy FlexJobs wskazują, że 85 proc. milenialsów wolałoby pracować zdalnie przez 100 proc. czasu, a 54 proc. oczekuje elastycznego czasu pracy lub alternatywnego harmonogramu. Warto więc to rozważyć, będąc przedsiębiorcą.

W czasach, gdy rynek pracy należy do pracowników, możliwość pracy zdalnej otwiera możliwości dotarcia do szerszej grupy osób. Na przykład osoby, które nie pracują na etacie ze względu na inne zobowiązania, mogłyby rozważyć powrót do pracy, gdyby miały szansę robić to zdalnie.

Starsze osoby mogłyby opóźnić odejście na emeryturę, gdyby pozwolono im pracować we własnym tempie, firma zaś zyskałaby, kontynuując zatrudnienie doświadczonych pracowników niższym kosztem.

Dzięki rozwojowi technologii chmurowej obecnie łatwiej niż kiedykolwiek można wymieniać informacje i utrzymywać kontakty z pracownikami. Pliki przenosi się bez użycia dysków, dzięki takim narzędziom jak OneDrive. Osoby znajdujące się w innych krajach mogą odbywać spotkania w cztery oczy, korzystając ze Skype’a dla firm.

Dziś oczekujemy od oprogramowania, aby działało zawsze i wszędzie tam, gdzie działa firma. Tego samego spodziewamy się też po systemach do zarządzania. Jeśli można mieć dostęp do poczty elektronicznej i muzyki poprzez serwisy oparte na chmurze, to dlaczego to samo nie miałoby być możliwe w przypadku harmonogramów, zestawień wydatków i raportów?

Jest wiele sposobów umożliwiających elastyczną pracę przy użyciu chmury, a korzystanie z niej nie wymaga ogromnych inwestycji czasu, pieniędzy ani wysiłku.

Cztery aplikacje – akceleratory dla biznesu

Smartfon stał się jednym z najpotężniejszych narzędzi biznesowych. Pozwala w każdej sytuacji podjąć kluczowe dla działalności decyzje. Jest wiele aplikacji ułatwiających zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Oto cztery najlepsze:

– Slack – komunikacja zespołowa i koordynacja

To potężne narzędzie do komunikowania się z zespołem, z dowolnego miejsca na świecie. Pozwala wysyłać pliki, linki, udostępniać e-maile i przechowywać w jednym miejscu wszystko to, co ważne dla projektu oraz automatycznie synchronizować z komputerem stacjonarnym.

– OneDrive dla Firm – zrób więcej, gdziekolwiek jesteś

Jeśli zarządza się zespołem, który musi cały czas przekazywać między sobą dokumenty, OneDrive to umożliwi. Jest łatwo dostępną usługą i tworzy kopie zapasowe wszystkich plików.

– Skype dla Firm – połączenia konferencyjne najwyższej klasy

Jeśli konieczne jest zorganizowania spotkania online nawet dla kilkuset osób można to zrobić

za pomocą Skype dla firm. To rozbudowana wersja popularnego narzędzia konferencyjnego firmy Skype, nastawiona na użytkownika biznesowego. Jest ona kompatybilna z pakietem Microsoft Office.

– LinkedIn – połącz się ze współpracownikami, gdziekolwiek jesteś

Serwis stał się popularnym na świecie sposobem na utrzymywanie kontaktów z dawnymi współpracownikami, a także doskonałym sposobem na nawiązywanie nowych kontaktów.

tekst powstał we współpracy z firmą sage

Biznes Ludzie Startupy
Polskie e-translatory robią furorę na CES 2025. Ta technologia odmieni komunikację
Biznes Ludzie Startupy
Polskie drony podbiją Europę? Ten start-up wybiera się na giełdę i w... kosmos
Biznes Ludzie Startupy
Zagadka polskich start-upów. Świetne pomysły, ale kiedy zaczną podbijać świat?
Biznes Ludzie Startupy
Start-upy 2025. O tych polskich projektach może być wkrótce głośno
Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA