Na liście 150 firm, które stoją za rewolucją transportową, znalazły się Hyper Poland (spółka pracująca nad technologią ultra szybkiej kolei magnetycznej) i Blinkee.city (startup rozwijający ideę współdzielonego transportu). Na uwagę zasługuje fakt, że w zestawieniu polscy inżynierowie znaleźli się w tak doborowym towarzystwie, jak choćby chiński internetowy gigant Baidu (rozwija transport współdzielonymi busami), podbijający kosmos projekt Elona Muska – SpaceX, czy francuska aplikacja do wspólnych przejazdów BlaBlaCar.
CZYTAJ TAKŻE: Sukces Hyper Poland w Wielkiej Brytanii
Lufthansa Innovation Hub wybrała najbardziej innowacyjne i rewolucyjne projekty w zakresie transportu w czterech kategorie: Micro Mobility (dystans do 4 km), Urban Mobility (dystans do 20 km), Short-haul Travel (dystans do 500 km) oraz Long-haul Travel (dystans powyżej 500 km, w tym podróże kosmiczne). Lista objęła więc startupy oferujące od elektrycznych skutery i rowerów (np. Lime i Jump), współdzielonych skuterów i aut (w tym: Go Jek, Bolt, CityBee), przez nowoczesne systemy autobusowe, autonomiczne samochody i latające taksówki (m.in. należący do Google startup Waymo, a także Uber Elevate i Flixbus), aż po pojazdy przyszłości, jak hyperloop, elektryczne samoloty i statki kosmiczne (np. The Boring Company, Yuneec, czy Blue Origin związane z miliarderem Jeffem Bezosem).
Jedyne firmy wyróżnione z przez Lufthansę znalazły się w drugim (Blinkee.city) i trzecim koszyku (Hyper Poland).
– Uplasowanie się na liście Lufthansa Innovation Hub potwierdza spore zainteresowanie naszą technologią ze strony podmiotów z zagranicy. Żywo interesują się tym operatorzy kolejowi z Europy oraz Azji. Nasze rozwiązanie wpisuje się również w politykę rozwojową Lufthansy, która stawia na scalanie połączeń lotniczych i kolejowych na krótkich dystansach – komentuje Katarzyna Foljanty, dyrektor ds. rozwoju i współzałożycielka Hyper Poland.