Dwie polskie firmy na prestiżowej liście ze SpaceX i Uberem

Innowacyjne spółki znad Wisły znalazły się na liście Lufthansa Innovation Hub. Ten think-thank, który w niemieckiej grupie Lufthansa zajmuje się tematem innowacyjności, zebrał najbardziej nowatorskie podmioty na świecie w zakresie rozwiązań transportowych.

Publikacja: 23.12.2019 11:25

Projekt polskiego hyperloopa, czyli superszybkiej kolei magnetycznej, przyciągnął uwagę Lufthansy.

Projekt polskiego hyperloopa, czyli superszybkiej kolei magnetycznej, przyciągnął uwagę Lufthansy.

Foto: mat. pras.

Na liście 150 firm, które stoją za rewolucją transportową, znalazły się Hyper Poland (spółka pracująca nad technologią ultra szybkiej kolei magnetycznej) i Blinkee.city (startup rozwijający ideę współdzielonego transportu). Na uwagę zasługuje fakt, że w zestawieniu polscy inżynierowie znaleźli się w tak doborowym towarzystwie, jak choćby chiński internetowy gigant Baidu (rozwija transport współdzielonymi busami), podbijający kosmos projekt Elona Muska – SpaceX, czy francuska aplikacja do wspólnych przejazdów BlaBlaCar.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces Hyper Poland w Wielkiej Brytanii

Lufthansa Innovation Hub wybrała najbardziej innowacyjne i rewolucyjne projekty w zakresie transportu w czterech kategorie: Micro Mobility (dystans do 4 km), Urban Mobility (dystans do 20 km), Short-haul Travel (dystans do 500 km) oraz Long-haul Travel (dystans powyżej 500 km, w tym podróże kosmiczne). Lista objęła więc startupy oferujące od elektrycznych skutery i rowerów (np. Lime i Jump), współdzielonych skuterów i aut (w tym: Go Jek, Bolt, CityBee), przez nowoczesne systemy autobusowe, autonomiczne samochody i latające taksówki (m.in. należący do Google startup Waymo, a także Uber Elevate i Flixbus), aż po pojazdy przyszłości, jak hyperloop, elektryczne samoloty i statki kosmiczne (np. The Boring Company, Yuneec, czy Blue Origin związane z miliarderem Jeffem Bezosem).

Jedyne firmy wyróżnione z przez Lufthansę znalazły się w drugim (Blinkee.city) i trzecim koszyku (Hyper Poland).

– Uplasowanie się na liście Lufthansa Innovation Hub potwierdza spore zainteresowanie naszą technologią ze strony podmiotów z zagranicy. Żywo interesują się tym operatorzy kolejowi z Europy oraz Azji. Nasze rozwiązanie wpisuje się również w politykę rozwojową Lufthansy, która stawia na scalanie połączeń lotniczych i kolejowych na krótkich dystansach – komentuje Katarzyna Foljanty, dyrektor ds. rozwoju i współzałożycielka Hyper Poland.

W 2018 r. Lufthansa (razem z Deutsche Bahn) uruchomiła projekt Lufthansa Express Rail. Jest to zsynchronizowany z rejsami Lufthansy, kolejowy rozkład jazdy ułatwiający połączenia pomiędzy portem lotniczym we Frankfurcie a największymi miastami w Niemczech (np. Stuttgartem i Dortmundem).

CZYTAJ TAKŻE: Warszawski fintech rusza na podbój Czech

Hyper Poland rozwija technologię kolei magnetycznej w oparciu o trzy etapy: magrail (300-415 km/h), hyperrail (600-1000 km/h) oraz docelowy hyperloop (1200 km/h). Magrail jest systemem kolei magnetycznej, który wykorzystuje istniejące korytarze transportowe kolei konwencjonalnych. Zarówno pociągi konwencjonalne, jak i pojazdy lewitujące magnetycznie mogą używać tego samego toru kolejowego wymiennie. Dlatego też system magrail może być w pełni zintegrowany z istniejącą infrastrukturą kolejową bez konieczności wprowadzania zmian w klasycznym taborze kolejowym.

Z kolei Blinkee.city rozwija usługi współdzielonej mobilności miejskiej, od niedawna we współpracy z bankiem ING. W polskich miastach, ale także na rynkach szwedzkim, hiszpańskim, rumuńskim czy węgierskim oferuje elektryczne skutery i hulajnogi. Kooperuje także z wrocławskim startupem Vozilla w zakresie car-sharingu. Teraz zaś spółka kierowana przez Marcina Maliszewskiego, w którą zainwestowała paliwowa firma Unimot, przymierza się do wejścia na rynek najmu rowerów miejskich na minuty.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10