Stworzenie nowego leku trwa wiele lat, dlatego znacznie łatwiej jest wykorzystać już istniejące leki na nowe sposoby. Naukowcy z trzech uczelni – Massachusetts Institute of Technology (MIT), Politechniki w Zurychu i Uniwersytetu Harvard – postanowili sprawdzić, czy istnieją jakieś już stosowane leki, które są w stanie zwalczyć Covid-19 u osób starszych – pisze portal technewsworld.com.
CZYTAJ TAKŻE: Teorie o szczepionkach na koronawirusa coraz bardziej szalone
Zespół Caroline Uhler z MIT opracował opartą na uczeniu maszynowym metodę identyfikacji dostępnych już na rynku leków i sprawdzaniu, czy są skuteczne w leczeniu infekcji koronawirusa u osób starszych. System uwzględnia zmiany ekspresji genów w komórkach płuc spowodowane zarówno chorobą, jak i starzeniem się ludzi. Naukowcy liczą, że pozwoli to na szybsze poszukiwanie leków już gotowych do fazy badań klinicznych u starszych pacjentów, którzy mają tendencję do cięższego przechodzenia Covid-19.
Już na początku pandemii koronawirusa lekarze zauważyli, że zwiększa on sztywność płuc u starszych osób, które z racji wieku nie mają ich tak elastycznych jak młodzi ludzie. Obiecującym sposobem na COVID-19 okazał o się białko RIPK1. Naukowcom udało się zidentyfikować trzy zatwierdzone już leki, które działają na ekspresję RIPK1. Niektóre z nich od dawna stosowane są do leczenia nowotworów.
Początkowo lista potencjalnie użytecznych leków była dość długa. Jednak naukowcom udało się ja zawęzić do trzech. Na razie nie chcą ujawniać ich nazw. Zespół doktor Uhler planuje podzielić się ustaleniami z firmami farmaceutycznymi. Jednak zanim którykolwiek z nich zostanie dopuszczony do zastosowania u starszych pacjentów z COVID-19, konieczne są dalsze badania kliniczne w celu określenia faktycznej skuteczności.