To niezmiernie istotny element. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy będziemy uzależnieni tylko od jednego dostawcy.
Dużo mówi się o możliwości wykluczenia z polskiego przetargu chińskiego Huawei, największego dostawcy infrastruktury nie tylko 5G. Ameryka straszy, że rząd w Pekinie wszystko podsłucha. Z drugiej strony Chińczycy zwykle oferują najniższą cenę.
To nie tylko Ameryka naciska w tej sprawie. Jest też dyskusja w ramach Unii Europejskiej. Sama Komisja Europejska dostrzega pewne mankamenty, które wokół firm chińskich i cyberbezpieczeństwa urosły. KE twardo mówi, że albo będą zmiany regulacyjne w Chinach, które zagwarantują bezpieczeństwo danych Europejczyków, albo Komisja będzie musiała wykonać ruch, żeby zabezpieczyć interesy krajów europejskich.
Bezpieczeństwo to niezmiernie istotny element. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy będziemy uzależnieni tylko od jednego dostawcy
Polski rząd dokonuje wnikliwej analizy. Bardzo cieszy, że nie jest to pochopna i emocjonalna decyzja. Rząd bada wszelkie dostępne materiały, informacje i konsekwencje decyzji. Wie, że decyzja będzie podjęta szybko, bo nie możemy zwlekać. Stan niepewności i zawieszenia rynku nie służy rozwojowi technologii w Polsce. Decyzja na pewno będzie oparta na merytorycznych podstawach, a nie przypuszczeniach i czyimś widzimisię.
Nie sądzę, żeby wykluczenie Huawei spowodowało spowolnienie wdrażania 5G. Nie żyjemy na rynku, gdzie jedna firma ma monopol na dostarczanie produktów do tej technologii.
CZYTAJ TAKŻE: Niemcy nie chcą wykluczać Huawei z 5G. Brytyjski think tank: To naiwność
Im szybciej decyzja będzie podjęta, tym szybciej rynek i operatorzy przygotują się do zmiany ewentualnego dostawcy sprzętowego.
Jak technologia 5G może wpłynąć na cyfryzację w Polsce? Na terenach wiejskich, gdzie trudno ciągnąć światłowody, byłby to chyba dobry sposób?
5G pozwoli doprowadzić do zrównania możliwości technologicznych i usługowych cyfrowego świata pomiędzy dużymi miastami i małymi miejscowościami czy wsiami. Zasięg internetowy już jest w całej Polsce, ale nie pozwala na oferowanie podobnych usług. 5G pozwoli przyspieszyć proces cyfryzacji całej Polski, gospodarki i codziennego życia. To wprowadzi każdego konsumenta na zupełnie inny poziom dostępu do usług cyfrowych.
Został pan właśnie członkiem Rady ds. Cyfryzacji działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji. Jakie są teraz największe wyzwania na tym polu?
Ciało doradczo-konsultacyjne dla ministra cyfryzacji, które pomaga mu w kreowaniu polityki strategii rozwoju cyfrowego. Widzę przed radą dwa zadania. Po pierwsze, wsparcie merytoryczne i doradcze w bieżących sprawach, czyli 5G, kwestia cyberbezpieczeństwa, rozwój e-usług i e-administracji (dowód osobisty w elektronicznej wersji, e-PIT itp.).
CZYTAJ TAKŻE: 10 technologicznych trendów na 2019 rok
Po drugie, to praca nad długofalową strategią cyfryzacji Polski. Patrząc na nowe technologie, rozwój e-usług na świecie czy kwestię przemysłu 4.0, musimy opracować nową strategię cyfryzacji i informatyzacji całej Polski. W tej kadencji rady głównym zadaniem jest, aby wspólnie z resortem zręby takiej strategii opracować, wyznaczyć kierunki przyszłego rozwoju cyfrowego świata w Polsce.
Notował Grzegorz Balawender
CV
Michał Kanownik jest prezesem Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – ZIPSEE Cyfrowa Polska, działającego na rynku od 12 lat. Jest też członkiem zarządu Digital Europe, organizacji zrzeszającej największe w Europie stowarzyszenia branży ICT. W lutym 2019 r. minister cyfryzacji wybrał go do Rady ds. Cyfryzacji.