Przypominamy najciekawsze teksty 2020 roku z serwisu cyfrowa.rp.pl – ten ukazał się w czerwcu 2020.
Hinduski pomysł, polska produkcja – Zeus, czyli bioniczna proteza górnej kończyny, to produkt, który dla wielu osób po amputacji może stać się przepustką do powrotu do normalnego życia. Za zaawansowaną technologią stoi startup, który z New Delhi do Poznania przenieśli dr Faith Jiwakhan i Dhruv Agrawal. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w firmę, która konstruuje robotyczne urządzenia rehabilitacyjne na bazie technologii biosignal-processing, zainwestował właśnie Sunfish Partners, niemiecko-polski fundusz venture capital.
Rehabilitacja na danych
W trakcie tej rundy finansowania spółka Jiwakhana i Agrawala pozyskała ponad 3,3 mln zł. Poza inwestorami z Berlina pieniądze wyłożyli indyjski fundusz Chiratae Ventures, a także Joyance Partners, m.in. z oddziałami w Kalifornii i Azji. Startup Aether Biomedical ma więc już międzynarodowe wsparcie i produkt, który może podbić świat. Projekt Zeus – wielofunkcyjna proteza bioniczna dłoni – na tle innych produktów tego typu wygląda niezwykle obiecująco. To jedna z protez o największej na rynku sile chwytu, bo aż 150 niutonów. A do tego to robotyczne urządzenie miałoby o ponad 30 proc. niższą cenę od rozwiązań większości konkurentów. Jak tłumaczą w Aether Biomedical, będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki, m.in. druku 3D, przetwarzania biosygnałów oraz machine learningu (tzw. uczenia maszynowego).
Najpierw proteza trafi na rynek w Polsce i Indiach. Spółka chce też wprowadzić kolejne rozwiązania oparte na przetwarzaniu biosygnałów, które wspierać będą także rehabilitację pacjentów z urazami kończyn. Twórcy Aether Biomedical przekonują, że rehabilitacja oparta na danych może odmienić życie milionów osób. Na całym świecie bowiem ponad 10 mln ludzi potrzebuje protez kończyn górnych. Według szacunków spółki około 80 proc. z nich mieszka w krajach rozwijających się, gdzie dostępność urządzeń nie pokrywa nawet jednej dziesiątej zapotrzebowania na nie. I tu startup chce odegrać znaczącą rolę.