W spółkę, która zajmuje się tworzeniem innowacyjnym protez bionicznych, zainwestowały m.in. nowojorski Story Ventures, hinduski Chiratae Ventures, a także fudnusze Joyance Partners i Sunfish Partners.

Aether Biomedical założyli Dhruv Agrawal i Faith Jiwakhan, którzy podczas stażu na studiach medycznych zajmowali się rehabilitacją pacjentów z urazami kończyn. Zaobserwowali przede wszystkim niską efektywność całego procesu, w tym kosztowne bioniczne protezy, które są niedostępne dla większości użytkowników. Jako dwudziestolatkowie przenieśli się razem ze swoim pomysłem do Polski i zaczęli rozwijać Aether Biomedical oraz bioniczną protezę Zeus ze wsparciem inwestorów oraz grantów na badania i rozwój. Dotychczas startup pozyskał łącznie blisko 8 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczne ręce Hindusów z Poznania mają podbić świat

Firma rozwija technologie medyczne, pomagające w rehabilitacji osób z urazami, a także umożliwiające im funkcjonowanie dzięki zaawansowanym protezom kończyn. Pierwszy produkt poznańskiej spółki to wspomniany Zeus – wielofunkcyjna bioniczna proteza górnej kończyny, która jest sterowana za pomocą sygnałów elektrycznych wysyłanych przez mięśnie (EMG). Zeus jest już dziś dostępny w 12 państwach UE i Azji. Teraz startup skupia się pracach badawczo-rozwojowych w obszarach sztucznej inteligencji i robotyki. Zamierza również powiększyć swój 25-osobowy zespół właśnie o 15 specjalistów z dziedziny robotyki i uczenia maszynowego, inżynierów oraz ekspertów od przetwarzania biosygnałów. – Aether Biomedical ma szansę stać się liderem w swojej branży – podkreśla Brian Yormak, partner w Story Ventures.