Aktualizacja: 11.05.2025 13:49 Publikacja: 11.10.2021 12:48
Foto: Shutterstock
Maszyny 3D pozwolą więc w konsekwencji na wykonywanie wcześniej niemożliwych w realizacji zaawansowanych projektów z zakresu optyki czy fotoniki. Za innowacją stoi firma Sygnis New Technologies. Jej prezes Andrzej Burgs podkreśla, że to pierwsza technologia druku 3D ze szkła, która jest przeznaczona dla przemysłu i ma swoje zastosowanie w obszarach optyki gradientowej. Na razie nie zdradza szczegółów.
Polska drukarka 3D do szkła niskotemperaturowego jeszcze nie została oficjalnie zaprezentowana – swoją premierę będzie miała dopiero w listopadzie, na największych europejskich targach branżowych Formnext we Frankfurcie nad Menem. Nad tą technologią Syglass pracował pięć lat, a nowatorskie przedsięwzięcie współfinansowane było z pieniędzy unijnych (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój 2014–2020). Sygnis od wielu lat specjalizuje się w projektach badawczo-rozwojowych związanych z tzw. technologiami addytywnymi. W samym 2020 r. spółka otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rekomendację na dofinansowanie dwóch kolejnych projektów B+R na łączną kwotę ponad 17,5 mln zł. Wkrótce Sygnis zamierza zadebiutować również na NewConnect (na parkiet wejdzie poprzez tzw. przejęcie odwrotne ze spółką Mode, ale pozostanie przy własnej nazwie).
Trzy Polki zdigitalizowały biznes oparty na igle i nitce, pokazując, że innowacją mogą być tradycyjne usługi kra...
Rodzima firma rozwija aplikację, która ma identyfikować w produktach przemysłowych szkodliwe substancje. Wystarc...
To rewolucja w świecie online – Polacy pracują nad technologią, która pozwoli poczuć uścisk dłoni rozmówców będą...
Połączyli modę i algorytmy sztucznej inteligencji – stworzyli unikalny produkt, po który sięgają internetowi twó...
Specjaliści od sztucznej inteligencji z Krakowa opracowali Trump Sentiment Index, darmowe narzędzie AI do śledze...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas