Polscy naukowcy mogą odmienić transport, energetykę i rolnictwo – to m.in. właśnie w tych sektorach zastosowanie ma bowiem znaleźć nowe źródło energii, wodór. Badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu pracują nad „zieloną” metodą wytwarzania tego paliwa na dużą skalę, z kolei eksperci z Politechniki Wrocławskiej (PW) pochylili się nad skutecznym sposobem jego przechowywania w zbiornikach. Oba projekty mają wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Ograniczyć przenikanie
Problem, który wraz ze swoim zespołem podjęła dr inż. Justyna Krzak z Katedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym PW, to doszczelnienie zbiorników do magazynowania wodoru. Problem w tym, że wodór jest najmniejszą i najbardziej ruchliwą znaną cząsteczką, w związku z tym przenika właściwie przez każdy rodzaj materiału; zmienia się tylko mechanizm przenikania. A, jak zaznacza dr Krzak, przenikanie przez ściany zbiorników magazynujących to straty finansowe i zagrożenie bezpieczeństwa. To sytuacja niekorzystna także dla środowiska. – Dlatego w projekcie HyStor zajęliśmy się ograniczeniem przenikania wodoru przez ściany kompozytowych zbiorników ciśnieniowych – tłumaczy. – Taki zbiornik, poza kompozytową ścianą zewnętrzną, zbudowany jest również z linera, swoistej dętki, odpowiedzialnego za zatrzymanie gazu wewnątrz. W tego rodzaju zbiornikach wodór znajduje się pod ciśnieniem 700 barów, co stanowi dodatkowy czynnik wpływający na przenikalność. Dla porównania, w butlach propan-butan panuje ciśnienie do 20 barów – kontynuuje badaczka.
Liner zbudowany jest z polimeru. – W projekcie opracowujemy powłokę uszczelniającą taki liner, by w jak największym stopniu ograniczyć ucieczkę wodoru ze zbiornika – zaznacza Justyna Krzak.
Czytaj więcej
Stosowane w panelach fotowoltaicznych i turbinach wiatrowych surowce można wykorzystać ponownie. 2loop Tech wie jak i idzie z tym projektem na giełdę.
Kierowany przez nią zespół opracowuje procedurę pomiarową, która umożliwi badania „in situ” powłok uszczelniających, w szczególności oddziaływania materiałów z wodorem. Obecnie prowadzone są badania podstawowe, których cel to wyjaśnienie mechanizmu przenikania. – Opracowujemy nowe receptury na powłoki barierowe i prowadzimy podstawowe testy. Przygotowujemy się natomiast do rozpoczęcia prac nad systemem efektywnego wytwarzania cienkich powłok na podłożach wielkoformatowych – wyjaśnia kierowniczka projektu.