Mateusz oraz Marek Masiakowie, Marcin Waryszak i Weronika Czaplewska połączyli siły i rozpoczęli pracę nad projektem Envirly, który ma wesprzeć przedsiębiorców w spełnieniu nowych standardów w zakresie śladu węglowego. Chodzi o monitoring całkowitej ilości gazów cieplarnianych (GHG) emitowanych bezpośrednio lub pośrednio w wyniku działalności danej firmy. Zgodnie z dyrektywą CSRD od 2024 r. zostanie nałożony obowiązek szczegółowego raportowania postępowania na rzecz ekorozwoju na wszystkie duże firmy, grupy kapitałowe oraz spółki giełdowe. Wiele przedsiębiorstw i ich kontrahentów będzie zmuszonych do dostosowania się do nowych reguł – pośrednim skutkiem tych przepisów jest groźba wypadnięcia z łańcucha dostaw podmiotów, które nie ujawnią śladu węglowego. Jak tłumaczą w start-upie Quantifier, problem w tym, że niewiele dostępnych jest jednak na rynku nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają ten proces (większość tego typu rozwiązań opiera się na konsultacjach i szkoleniach). Weronika Czaplewska wskazuje, że brakuje technologii, które uwolniłyby firmy od potrzeby zatrudniania ekspertów i pozwoliły na automatyzację działań. Narzędziem, które pomoże w sprostaniu tego wyzwania, ma być Envirly – platforma, dzięki której można stale monitorować ślad, ustalić cele redukcyjne i otrzymywać rekomendacje dotyczące obniżania jego poziomu z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Czytaj więcej

Cios w hakerów. Polski pomysł na świat bez haseł

– Zależy nam, by ułatwić procesy analizy śladu węglowego w polskich firmach. Nasza platforma umożliwia świadome podejmowanie działań w kierunku zrównoważonego rozwoju, pozwala przedsiębiorcom na budowanie wartości swoich firm dzięki zielonej strategii, co prowadzi do wzmocnienia ich konkurencyjności – mówi Czaplewska, która, podobnie jak Mateusz Masiak, jest absolwentką London School of Economics and Political Science (LSE) i Uniwersytetu Warszawskiego.

Mateusz to laureat prestiżowej listy „Forbes: 25 under 25”, na której znalazł się razem z Marcinem Waryszakiem. Z kolei Marek Masiak to finalista konkursu Asia Student Supercomputer Challenge 20–21 w Shenzhen w Chinach.

Start-up działa na rynku niespełna rok, ale na koncie już ma m.in. udział w finale programu grantowego ING Polska oraz Startup Impact Program (wydarzenie organizowane przez Kozminski Business Hub i Żabka Polska). Spółka uzyskała 1 mln zł finansowania z PARP. Platforma Envirly została również uwzględniona w mapie Technologii dla Miast, tworzonej przez Polski Fundusz Rozwoju.