Światowy rynek technologii przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych i starszych wedle prognoz ma do 2028 r. ma osiągnąć wartość ponad 60 mld dol. Choć starzejące się społeczeństwo to problem, z którym boryka się wiele państw Europy, w tym Polska, to inwestycje w tego typu rozwiązania MedTech nie budzą jeszcze u nas takich emocji i zainteresowania inwestorów, jak choćby sektor FinTech. Eksperci podkreślają, że w efekcie finansowanie wyrobów medycznych jest mocno niedoszacowane. A innowacyjnej myśli w tym obszarze nad Wisłą nie brakuje. Ów potencjał chce wykorzystać Medi Ventures. Piotr Wiliński, kierujący tym funduszem VC (autor 30 patentów, doktor Universite Rennes, wieloletni pracownik Philips Research w Holandii), wskazuje, że przyszłość medycyny zdominują właśnie nowe technologie.

– Mówimy tu nie tylko o pionierskich lekach czy skomplikowanych urządzeniach do kardiochirurgii, ale i „lżejszych” technologiach – terapie dla osób po udarach, ćwiczenia dla seniorów, wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnostyki, telemedycyna czy badanie żywności funkcjonalnej – wylicza. – Są to projekty, które bardzo często mają potencjał zastosowania na całym świecie – dodaje Wiliński.

Czytaj więcej

Kontrowersyjny sposób na samotność. Robot dla staruszka

senoiFundusz, za którym stoją polska spółka giełdowa Medinice oraz Chicago Poland Ventures (grupa prywatnych inwestorów związanych z Polonią amerykańską), chce łowić w Polsce najciekawsze projekty tego typu. Na koncie ma już pierwsze inwestycje.

W portfelu VC są m.in. Klub Aktywnych, internetowa platforma umożliwia organizowanie ćwiczeń i spotkań online dla seniorów, HI Orthotics (urządzenia do rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym i po udarach), a także ActivLife (platforma rehabilitacyjna z systemem multimedialnym). Ten ostatni system sprzedaje się już w Polsce i Azji. Wymaga jednak obsługi przez osoby wykwalifikowane, np. w ośrodkach z fizjoterapią. – Chcemy jednak, by nasze rozwiązanie było użyteczne dla wszystkich domów pomocy społecznej. Wymaga to zmian w samej platformie i oprogramowaniu. Na tym skoncentrowana jest współpraca z Medi Ventures – wyjaśnia Radosław Śliwerski, współtwórca ActivLife.

Z kolei HI Orthotics rozwiązanie łączące funkcję ortezy i egzoszkieletu jest na etapie patentu. Stojący za nim Piotr Walaszek i Piotr Laszczak liczą, iż inwestor rozwiąże problem dostaw i dostępności konkretnych elementów urządzenia.