Roboty, które trafią na początek do 800 starszych osób, działają jako bardziej proaktywne wersje asystentów cyfrowych, takich jak Siri lub Alexa, angażując użytkowników w małe rozmowy, pomagając w kontaktach z bliskimi i śledząc cele zdrowotne, takie jak ćwiczenia i leki – pisze The Verge.

Program jest organizowany przez New York State Office for the Aging (NYSOFA) i ma na celu pomoc w rozwiązaniu rosnącego problemu izolacji społecznej wśród osób starszych. Szacuje się, że 14 mln Amerykanów w wieku powyżej 65 lat żyje obecnie samotnie, a liczba ta ma wzrosnąć w ciągu następnej dekady wraz ze starzeniem się pokolenia wyżu demograficznego. Badania sugerują, że długotrwała samotność jest tak samo szkodliwa dla zdrowia jednostki jak palenie. – Roboty – nazwane ElliQ i zbudowane przez izraelską firmę Intuition Robotics – to proaktywne narzędzie, zapamiętuje interakcje z jednostką, koncentruje się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, redukcji stresu, śnie, nawodnieniu itp. – powiedział The Verge dyrektor NYSOFA Greg Olsen.

ElliQ składa się z dwóch części przymocowanych do jednej podstawy. Pierwsza część to przypominająca lampę „twarz” z mikrofonem i głośnikami, która zapala się i obraca, aby stanąć twarzą w twarz z ludźmi, z którymi rozmawia. Druga to tablet z ekranem dotykowym, służący do wyświetlania zdjęć, dodatkowych informacji i prowadzenia rozmów wideo. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby wyglądała bardziej robotycznie niż humanoidalnie, aby lepiej skupić uwagę na swoich zdolnościach konwersacyjnych.

Czytaj więcej

Roboty pomogą pielęgniarkom. Tak wygląda przyszłość medycyny

Intuition Robotics twierdzi, że ElliQ może tworzyć więzi z użytkownikami. Robot ma zapamiętywać kluczowe szczegóły dotyczące życia użytkownika i dostosować do niego swój „charakter”. Np. będzie żartował, jeśli użytkownik ma poczucie humoru.

Prawdziwym testem będzie powszechne wdrożenie robotów do opieki nad osobami starszymi, a to budzi kontrowersje. Zwolennicy twierdzą, że roboty są niezbędnym narzędziem, zwłaszcza gdy ludzie nie są dostępni. Krytycy ostrzegają zaś, że maszyny mogą odczłowieczać użytkowników, a ich wdrożenie odzwierciedla niską wartość, jaką społeczeństwo przypisuje starszym osobom. Badania naukowe sugerują, że roboty społeczne „wydają się mieć potencjał poprawy samopoczucia osób starszych”, ale naukowcy twierdzą, że trudno jest wyciągnąć wnioski bez szerszych badań.